Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Senát odmítl prodloužení dojezdové doby záchranek

Senátoři odmítli návrh na prodloužení dojezdové doby záchranné služby o pět minut ze současné čtvrt hodiny, jak to navrhla vláda v reformním zákoně o zdravotnické záchranné službě. Doporučili také zahrnout do zákona odchodné pro záchranáře. Požadavky senátorů posoudí Sněmovna.

Foto: Profimedia.cz
Senát odmítl prodloužení dojezdové doby záchranek

"Prodloužení dojezdové doby je chyba," uvedl senátor za ODS Zdeněk Schwarz, ředitel pražské záchranné služby. Vláda by se podle něho měla snažit zlepšovat jak kvalitu péče, tak také její dostupnost.

Dosavadní čtvrthodinový dojezd záchranky byl v loňském roce dostačující zhruba pro 96 procent území státu. Prodloužení příjezdové doby navrhovalo ministerstvo zdravotnictví kvůli tomu, že patnáctiminutový limit nelze dodržet pro oblasti se zhruba 1,3 miliónu obyvatel. Limit o pět minut delší by tak nestačil pro zhruba 200 tisíc lidí.

Členové horní komory ve středu poslancům doporučili zahrnout do zákona také odchodné pro lékaře. Záchranáři, kteří by dosáhli 50 let věku, by podle nich měli mít nárok na odchodné ve výši šesti měsíčních platů, pokud u záchranné služby pracovali alespoň 15 let.

Senátoři rovněž doporučili uložit záchranné službě, aby se účastnila hromadných akcí s vyšším rizikem ohrožení zdraví. Nemocnice by pak podle senátorů nesměly odmítnout přijetí pacienta, kterého jim záchranka přiveze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků