Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Sčítání ptáků: zatím vede koňadra

Sýkora koňadra obsadila podle průběžných výsledků nejvyšší příčku žebříčku, který vzešel z víkendového historicky prvního sčítání ptáků na krmítkách v tuzemsku.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Sčítání ptáků: zatím vede koňadra

Následuje vrabec polní a vrabec domácí, uvedla koordinátorka sčítání Dita Hořánková z České společnosti ornitologické.

Akce podle ní vzbudila velký zájem veřejnosti. Čas na poslání svých pozorování mají lidé do 15. ledna. „Aktuální počet odevzdaných sčítání je 8650 od 11 706 účastníků,“ řekla Hořáková v pondělí.

Účastníci při hodinovém pozorování zapisovali vždy nejvyšší počet současně spatřených jedinců každého druhu. I když ke sčítání ani nebylo nutné vlastnit krmítko, většina sčítání pochází právě z okolí krmítek. Česká společnost ornitologická prvním ročníkem sčítání ptáků na krmítku zahájila dlouhodobý program občanské vědy.

Přehled, jací ptáci ubývají

„Díky spolupráci s veřejností se dozvíme, kteří ptáci u nás zimují. Časem, v horizontu několika let, získáme přehled, jací ptáci ubývají a přibývají, a také zjistíme, jaké prostředí nejraději využívají. Díky mezinárodní spolupráci budeme moci srovnat výsledky i se zahraničím,“ vysvětluje koordinátorka. Finální výsledky by mohly být na přelomu ledna a února.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků