Hlavní obsah
Oleg Vorotnikov Foto: Profimedia.cz

Rusko požádalo o vydání disidenta Vorotnikova

Rusko v úterý požádalo české ministerstvo spravedlnosti o vydání umělce a disidenta Olega Vorotnikova. Mluvčí resortu Tereza Schejbalová uvedla, že žádost byla postoupena Městskému státnímu zastupitelství v Praze. Rusové vydali na Vorotnikova mezinárodní zatykač, muž čelí obviněním z chuligánství, urážky úředních osob a násilí proti nim.

Oleg Vorotnikov Foto: Profimedia.cz
Rusko požádalo o vydání disidenta Vorotnikova

O vydání do cizího státu rozhoduje ministr spravedlnosti. Může tak učinit pouze v případě, že soudy vydání pravomocně povolí, ale když souhlas dají, nemusí se jejich názorem řídit.

Ministr Robert Pelikán (ANO) už dříve uvedl, že vydání Vorotnikova do Ruska nepovažuje za pravděpodobné.

Pražský městský soud Vorotnikova, který byl zadržen v září, neposlal do vazby. Vorotnikov slíbil, že se vydávacímu řízení nebude vyhýbat, a dokud řízení neskončí, zůstane v Česku.

Manželé s dětmi z Ruska odletěli poté, co na ně tamní úřady vydaly zatykač. Původně chtěli azyl ve Švýcarsku, jejich advokát Radim Kozub ale již dříve řekl, že žádost stáhnou a požádají o politický azyl v ČR.

Hrozí mu vězení či nápravné práce

Ruská generální prokuratura uvedla, že Vorotnikov čelí obviněním z chuligánství, urážky úředních osob a násilí proti nim. Za chuligánství může být odsouzen až na pět let, za násilí proti úředním osobám až na deset. Urážku úředních osob trestají ruské zákony nápravnými pracemi.

Disidentská výtvarná skupina Vojna, na jejíchž aktivitách se Vorotnokov podílel, se v Rusku stala známou zejména dílem Úd v zajetí FSB z léta 2010. Na zdvihací most naproti petrohradskému oddělení ruské tajné služby FSB tehdy umělci namalovali obří penis.

Na podzim stejného roku byl Vorotnikov s dalším členem Vojny zatčen za akci Palácový převrat, kdy skupina převrátila na střechu několik policejních vozů pod záminkou hledání zakutáleného golfového míčku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků