Hlavní obsah
Foto: Archiv Právo

Riziko korupce v obranném sektoru je v Česku průměrné

V rámci obranného resortu v České republice existuje průměrné riziko korupce. Podobná situace je podle studie Transparency International (TIC) i v dalších 15 zemích. Organizace odhaduje, že v sektoru se každoročně po celém světě protočí v rámci korupce minimálně 20 miliard dolarů (382 miliard korun).

Foto: Archiv Právo
Riziko korupce v obranném sektoru je v Česku průměrné

"Velmi nízké riziko" existuje jen ve dvou zemích, Německu a Austrálii. Jen tam prý existují silné protikorupční mechanismy a uplatňuje se tam důrazný parlamentní dohled nad obrannou politikou.

Modernizovaný komplex protivzdušné obrany ovládaný počítači je namontován na dvou pásových vozidlech.

Foto: Zdeněk Seiner, Právo

Ve druhé skupině s "nízkým rizikem" korupce je sedm států (Rakousko, Norsko, Jižní Korea, Švédsko, Tchaj-wan, Británie a USA). Česká republika patří v další skupině mezi 16 států s "průměrným rizikem" korupce, mezi jinými spolu s Francií, Řeckem, Maďarskem, Polskem, Slovenskem, Španělskem, Chorvatskem či Kolumbií.

Kontrolní mechanismy fungují hlavně na papíře

TI v případě České republiky sledovala podle ředitele Transparency International ČR Davida Ondráčky zejména fungování ministerstva obrany, akviziční politiky a parlamentní kontroly. "Česká republika má (podobně jako sousední země) formálně nastaveny všechny mechanismy, ale jejich funkčnost a efektivita je sporná," uvedl Ondráčka. Podle něj jsou "velké rezervy v předcházení korupčních rizik ve finančním řízení a akvizicích na ministerstvu obrany, správné synergii kontrolních mechanismů".

"Zejména parlamentní kontrola obrany by měla fungovat mnohem efektivněji než dosud", dodal.

Prvních sedm koreb transportérů jsou v halách novojičínského VOP 025 již od roku 2007. Pak ale vláda kontrakt na Pandury zrušila a podnik přestal na obrněných vozech pracovat.

Foto: Pavel Karban, Právo

Podle zprávy se v ČR na průhlednost a protikorupční snahy zaměřuje řada politických dokumentů. V zemi jsou také instituce, které to mají v popisu práce, ale "je jen málo informací o jejich naplňování nebo efektivitě".

Sedm kritických států

V pásmu zemí s "vysokým rizikem" korupce v obranném sektoru je 30 států, "velmi vysoké" riziko je v 18 státech a "kritické riziko" je v sedmi státech (Alžírsko, Angola, Kamerun, Kongo, Egypt, Eritrea, Libye, Sýrie a Jemen). Ukrajina patří do horní poloviny zemí s "vysokým rizikem" korupce v obranném sektoru, Bělorusko a Rusko do dolní poloviny této skupiny zemí.

Podle TI 70 procent sledovaných států selhává v ochraně proti korupci v tomto sektoru, protože prý nemají dostatečné nástroje, jak jí zabránit. Mizerné kontrolní mechanismy mají dvě třetiny největších dovozců zbraní a polovina největších vývozců.

První index korupce v sektoru obrany, který doplňuje index zbrojařských firem TI, zahrnuje 82 států, na které v roce 2011 připadalo 94 procent světových vojenských výdajů. TI zkoumala 77 indikátorů v pěti oblastech - politika, finance, personální politika, vojenské operace a akvizice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků