Hlavní obsah

Republiku zasáhly bouřky, hasiči evakuovali tábor

Celou republiku zasáhly o víkendu bouřky provázené vichrem a přívalovými dešti. Nejhorší je situace v Karlovarském kraji, kde bouře napáchala větší škody než povodně v roce 2002. Způsobené škody na komunikacích nebo lesních porostech půjdou do desítek miliónů korun. Uvedl to ředitel Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Zdeněk Teplý.

Republiku zasáhly bouřky, hasiči evakuovali tábor

Podle meteorologů se z pátku na sobotu nad Karlovarským krajem přehnala letos patrně nejprudší bouře. V pátek kolem 23:00 zaznamenali během jedné minuty takřka 130 výbojů v atmosféře a vítr dosahoval rychlosti až 122 kilometrů za hodinu.

K odstraňování následků řáděné živlů byly od páteční noci nasazeny stovky dobrovolných a profesionálních záchranářů. V některých chvílích bylo v terénu až 70 jednotek hasičů. Především odstraňovali popadané stromy, čerpali vodu a hasili požáry způsobená zásahy blesků a požáry elektroinstalací.

"Během několika hodin z pátku na sobotu, kdy byla situace nejhorší, vyřizovalo karlovarské krajské operační středisko na 1600 telefonátů o pomoc, z toho se kolem 1100 telefonů týkalo žádosti o pomoc kvůli kalamitě," uvedl Teplý.

Velké škody způsobila vichřice na lesních porostech. Jejich rozsah bude znám ale až za několik dnů. Například Městské lesy Loket podle prvních odhadů přišly o 15 000 kubíků porostů. "Byly to všechno zdravé, vitální porosty. Škody budou obrovské a likvidace potrvá měsíce," uvedl ředitel loketských lesů Jaroslav Hlavsa.

Na Táborku evakuovali tábor

Hasiči museli evakuovat 18 dětí, 6 vedoucích a 2 praktikantky z dětského tábora Staré Sedlo u Opařan na Táborsku. Odvezli účastníky tábora z louky, jíž se valilo několik centimetrů vody, do tělocvičny základní školy v asi pět kilometrů vzdálených Opařenech.

"První průtrž mračen přišla asi v 18 hodin. Za hodinu a půl jsme se dočkali dalšího lijáku. Voda tekla poté úplně všude. Děti jsme raději umístili do hlavního stanu. Po 21. hodině však přišla další sprška a začalo zatékat i sem. V nedalekém potoce stoupala nebezpečně voda, a tak jsem raději kontaktovat policii s žádostí o pomoc. Netušil jsem, co počasí dál udělá," vyprávěl táborový vedoucí.

Dětský tábor ve Starém Sedle nebyl jediným, který se v sobotu dostal do potíží. "V dětském táboře v Doubí na Táborsku spadly na chatky sociálního zařízení větrem vyvrácené stromy a poničily je. Naštěstí nebyl nikdo uvnitř," potvrdil operační důstojník táborských hasičů.

 U Chýnova na Táborsku vykolejil v neděli ráno kvůli padlému stromu vlak. Nikdo nebyl zraněn.

Sobotní bouře udeřila i na dalších místech Jihočeského kraje. V Jenišově na Lipensku blesk zapálil dřevěnou chatu, déšť také zatopil Chelčického ulici ve Strakonicích.

Na Vysočině spadl strom na domov důchodců

Vysočinu v sobotu večer a v noci na neděli zasáhla bouře provázená deštěm, silným větrem a místy i kroupami. Hasiči během noci vyjížděli k desítkám případů, kdy museli odstraňovat spadlé stromy a čerpat vodu ze zatopených sklepů. Strom spadl také na budovu domova důchodců v Proseči - Obořišti na Pelhřimovsku. "Nikdo naštěstí nebyl zraněn," řekl operační důstojník pelhřimovských hasičů.

Silný vítr vyvrátil přibližně 150 let starou olši, která spadla na střechu jednoho z nedávno opravených pavilonů domova důchodců v Proseči. Během dnešního dopoledne hasiči strom odstranili jeřábem. "Stav budovy bude muset posoudit statik, škodu předběžně odhaduji asi na čtvrt milionu korun," řekl  ředitel Pavel Pípal.

Nejvydatnější srážky byly v okolí Pacova na Pelhřimovsku, kde meteorologové naměřili kolem 40 litrů vody na metr čtverečný. Místy padaly i kroupy. Nejvíce práce s popadanými stromy měli hasiči na Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku.

Několik stromů porazila v noci na dnešek na Trutnovsku a Náchodsku bouře, která se přehnala přes Královéhradecký kraj. V Sobotce na Jičínsku zapálil blesk v areálu potravinářské firmy Nova kabely, škoda činí asi 30 000 korun. Řádění živlů se obešlo bez zranění osob.

Déšt zaplavil depo metra

Bouře, která se v noci přehnala nad metropolí, zaměstnala pražské hasiče. Zasahovali zejména u spadlých větví, ze dvou budov museli čerpat vodu. Podle vyšetřovatele hasičů Josefa Hyršla bouře žádné velké škody nezpůsobila: "Nebylo to tak dramatické." Hasiči podle něho čerpali vodu z depa metra ve Zličíně a z vrátnice firmy v Dolních Měcholupech. Na několika místech rozřezávali větve spadlé na vozovku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků