Hlavní obsah
Ne, nenechám se očkovat proti žádné chřipce, tvrdí David Rath (ČSSD). Foto: Michaela Říhová, Právo

Rath se nenechá očkovat proti prasečí chřipce

Podle stínového ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha lze očekávat, že na podzim v Česku onemocní tzv. prasečí chřipkou tisíce lidí. Rath ale zároveň dodal, že v případě tohoto onemocnění se v drtivé většině případů pacient uzdraví za čtyři až pět dní a nic mu nehrozí. Prozradil také, že se nenechá proti prasečí chřipce očkovat.

Ne, nenechám se očkovat proti žádné chřipce, tvrdí David Rath (ČSSD). Foto: Michaela Říhová, Právo
Rath se nenechá očkovat proti prasečí chřipce

„Jistě lze předpokládat, že na podzim budou tisíce lidí, možná i statisíce lidí, které tuto chřipku prodělají v ČR. Protože klinicky ji skoro nepoznáte od té běžné sezónní chřipky a podobných virových onemocnění. Ten průběh je velmi podobný,“ prohlásil v úterý Rath na tiskové konferenci v Lidovém domě.

Podle Ratha se v drtivé většině případů za pár dní pacient uzdraví bez následků. „A podobné jsou i klinické výsledky. To znamená, že v drtivé většině případů ten člověk za čtyři, pět dní je zase zdráv a nic mu nehrozí,“ sdělil. Úmrtnost na prasečí chřipku je podle něj identická s tou na běžnou chřipku.

Úmrtí navíc podle Ratha připadají na vrub komplikacím především v případech, kdy jde o jinak těžce nemocné lidi. Chřipka je podle něj pro takové pacienty poslední kapkou „do přeplněné číše podlomeného zdraví“. Rath přitom prozradil, že se v posledních letech už proti chřipce nenechává očkovat. „Mohu vás ubezpečit, že se letos nenechám očkovat ani proti prasečí chřipce,“ prohlásil Rath.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků