Hlavní obsah
Vizualizace Václavského náměstí po rekonstrukci. Foto: Magistrát hl.m. Prahy

Rampy do garáží na Václavském náměstí nakonec nebudou

Rampy pro vjezd do podzemních garáží v dolní polovině Václavského náměstí nakonec nebudou. Developerská společnost Crestyl, která renovuje palác Savarin, totiž sníží kapacitu garáží a auta do nich zamíří z okolních ulic. Uvedl to mluvčí skupiny Ondřej Micka.

Vizualizace Václavského náměstí po rekonstrukci. Foto: Magistrát hl.m. Prahy
Rampy do garáží na Václavském náměstí nakonec nebudou

Podle Prahy 1 dohoda otevírá cestu k plnohodnotné pěší zóně a také rekonstrukci Václavského náměstí, která začne na jaře a jež do středu města vrátí stromy, lavičky i pítka.

„Je to příklad úspěšné spolupráce ve prospěch občanů městské části. Konstruktivní a férové jednání s developerem nám umožnilo nalézt výrazně citlivější variantu než přivést na náměstí stovky nových aut. Investor rozuměl tomu, že stojíme za rezidenty a chceme zachovat ducha náměstí. My jsme zase intenzivně hledali možné cesty, abychom umožnili Praze 1 se rozvíjet a oživovat hluchá místa, jakým je právě opuštěný vnitroblok,“ řekl zkraje týdne starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (P1S).

Investor plánuje zrekonstruovat také historické budovy ve vnitrobloku včetně barokního paláce Savarin.

Revitalizace spodní části Václavského náměstí začne na jaře příštího roku. Nabídne nové a moderní veřejné prostranství, které bude zahrnovat kromě místa pro kulturní akce také nové stromořadí a chodníky. Renovace pamatuje na možné budoucí umístění tramvajové trati. Práce by měly skončit do konce roku 2021.

Ve vnitrobloku mezi Václavským náměstím a ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou mají pod hlavičkou nového komplexu Savarin vzniknout kanceláře, obchody, služby, bistra a restaurace, venkovní prostory a pasáže přístupné veřejnosti. Investor plánuje zrekonstruovat také historické budovy ve vnitrobloku včetně barokního paláce Savarin od Kiliána Ignáce Dientzenhofera nebo historické jízdárny.

V komplexu Savarin vzniknou kanceláře, obchody, služby, bistra a restaurace, venkovní prostory a pasáže.

Foto: Vizualizace Crestyl

Projekt vzniká pod taktovkou britského studia Heatherwick, které stojí za unikátními projekty po celém světě, navíc je často oceňováno právě za revitalizaci opuštěných prostor. Savarin se skládá ze čtyř navazujících a propojených samostatných částí se svým vlastním charakterem. Nové pasáže umožní volný průchod dříve nepřístupným centrem metropole.

„Umístění ramp do garáží na Václavském náměstí nebylo naším výmyslem. V souladu s územním plánem byl tento způsob řešení parkování již součástí architektonické soutěže na ztvárnění nové podoby náměstí konané před patnácti lety. Město se pak dohodlo s tehdejším majitelem projektu v sousedním vnitrobloku. My jsme před třemi lety tyto nemovitosti koupili a celý projekt jsme následně přepracovali,“ říká Simon Johnson, výkonný ředitel skupiny Crestyl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků