Hlavní obsah
Karel Gott na vyhlašování ankety televizní popularity TýTý 2014 Foto: Petr Hloušek, Právo

Rakovina, která postihla Karla Gotta: Včasné rozpoznání zvyšuje naději na vyléčení

Non-Hodgkinův lymfom, který lékaři diagnostikovali zpěvákovi Karlu Gottovi, je vážné nádorové onemocnění lymfatického systému. Příčina vzniku zatím není jasná. Nemocí jsou postiženy všechny věkové kategorie, muži jsou však postiženi dvakrát více než ženy. Přední český onkolog profesor Jiří Vorlíček Právu potvrdil, že jde o zhoubný nádor.

Karel Gott na vyhlašování ankety televizní popularity TýTý 2014 Foto: Petr Hloušek, Právo
Rakovina, která postihla Karla Gotta: Včasné rozpoznání zvyšuje naději na vyléčení

„Nemohu se ale přesně vyjádřit, protože nevím, o jaký typ lymfomu jde. Některé jsou velmi dobře léčitelné, jiné naopak,“ řekl.

Jedná se o zhoubné bujení mízních uzlin, při kterém je napadena lymfatická tkáň, složená z lymfocytů. Ty se nacházejí v periferní krvi a v kostní dřeni a shlukují se v lymfatických uzlinách na krku, v podpaží, tříslech, hrudníku a v břiše. Ke shlukování dochází také v játrech a ve slezině.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Nemocný, který je postižený Hodgkinovou nemocí, má zvětšené nejprve uzliny jedné skupiny, např. na krku nebo v třísle, a potom se onemocnění pozvolna šíří do dalších skupin a v konečném důsledku je postižen celý lymfatický systém.

Stejnou chorobu měl Grossmann i Bartoška

Na rakovinu lymfatických uzlin zemřel v roce 1971 herec Jiří Grossmann. Tehdy ještě nebyla tato choroba léčitelná. Stejné onemocnění před časem překonal Jiří Bartoška.

Včasné rozpoznání Non-Hodgkinova lymfomu ale zvyšuje naděje na uzdravení. Způsob léčby se odvíjí podle výsledků vyšetření, rozsahu nemoci a také věku pacienta. Většinou jde o kombinovanou chemoterapii anebo cílenou terapii ve formě monoklonální protilátky.

Klinika, na níž se Gott léčí, je podle svých webových stránek orientována na hematologickou problematiku a zejména na hematoonkologii. Je jednou ze sedmi center intenzivní hematologické péče v České republice.

Při klinice byl vybudován národní registr nemocných s lymfomy a působí zde národní registr provedených transplantací krvetvorných buněk.

TIP PRO VÁS

Aplikace s nejrychlejším přístupem na Seznam vás upozorní na e-maily a když najde něco navíc. Více o aplikaci Seznam.cz.

Seznam.cz prohlížeč

Foto: Seznam.cz

Gott byl minulou neděli hospitalizován v IKEM. Po vyloučení kardiálních příčin tam musel v úterý podstoupit operaci břicha. Kvůli zdravotním problémům zrušil některé naplánované koncerty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků