Hlavní obsah
Bývalý prezident ČR Václav Klaus. Foto: Milan Malíček, Právo

Rakouská koalice je pro Česko ohrožením, tvrdí Klaus

Účast Zelených v rakouské vládní koalici je pro Českou republiku nebezpečná a představuje pro ni ohrožení. Rakouské agentuře APA to řekl bývalý český prezident Václav Klaus na okraj vídeňské konference com.sult. Česká republika podle něj nemá alternativu k jaderné energii, jejímiž odpůrci Zelení jsou. Klaus v rozhovoru rovněž varoval před „klimatickým alarmismem” a kritizoval postoj západní Evropy k Polsku a Maďarsku.

Bývalý prezident ČR Václav Klaus. Foto: Milan Malíček, Právo
Rakouská koalice je pro Česko ohrožením, tvrdí Klaus

„Tato vládní kombinace je pro nás ohrožením,” poukázal Klaus na novou rakouskou vládu lidovců (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze a právě Zelených. „Rakouští zelení jsou pro nás nebezpeční,” poznamenal exprezident. Česko podle něj nemá „žádnou dobrou alternativu vůči jaderné energii”. „Nemáme řeky jako v Rakousku nebo něco podobného,” upozornil podle APA pravicově konzervativní politik.

Prezident ČR z let 2003 až 2013 si položil řečnickou otázku, jak Rakousko chce zvládnout změnu energetické politiky, když usiluje dokonce o upouštění od plynu jako zdroje energie. Staré metody jako „tření liščího ohonu” pravděpodobně nebudou stačit k pokrytí vysoké spotřeby elektřiny v Rakousku, doplnil Klaus.

Václav Klaus už dlouho varuje před „klimatickým alarmismem”, připomíná APA. Podle něj se mezitím potvrdily teze jeho knihy Modrá, nikoli zelená planeta (2007).

„Panika lidí, jako je von der Leyenová, je komická, neuvěřitelná a iracionální,” řekl Klaus s odkazem na nynější předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Zkáza klimatu nehrozí, což podle něj dokládají „seriózní data a analýzy”. Na současné extrémy počasí je podle něj pouze upřena větší pozornost. „Sezona požárů v Austrálii je stejná jako dříve,” domnívá se Klaus.

Cestování bez kontrol Klausovi nevadí

Ostře euroskeptický politik a ekonom kritizoval například „katastrofické předpovědi” v souvislosti s brexitem a vyslovil se pro radikální reformu Evropské unie a návrat k Evropskému společenství před smlouvami z Maastrichtu a Lisabonu.

„I když nemám nic proti možnosti cestovat z Prahy do Vídně bez hraničních kontrol, cena za to je velmi vysoká,” řekl Klaus a varoval před hromadnou migrací. „Tyto lidi pozvaly evropské elity,” tvrdí Klaus.

Bývalý český prezident v rozhovoru rovněž kritizoval způsob, jakým „západoevropské elity” hodnotí situaci v Polsku a Maďarsku. Tato „iracionalita” je podle něj naprosto nepřijatelná. Obě země by měly dostat příležitost řešit si své problémy samy. I spor o polskou justiční reformu pokládá spíše za polský vnitropolitický spor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků