Hlavní obsah
 

Část silnic ráno pokryla ledovka

Na jihočeských a středočeských silnicích i na Vysočině se v noci na sobotu začala tvořit ledovka. Voda, která dopadá na vozovku či chodníky, namrzá. Řidiči a chodci musí být opatrní. Situace se bude zlepšovat s tím, jak bude teplota stoupat. Srážky se během dne přesunou nad Moravu.

 
Část silnic ráno pokryla ledovka

Podle meteorologů, kteří před ledovkou vydali varování, se může tvořit až do dvou hodin odpoledne. Kromě části Čech trápí zledovatělé silnice i řidiče na Vysočině.

„Venku bylo kolem 100 sypačů, ráno pojedou znovu. Jak prší, tak nám to slévá sůl a přimrzá to,” popsal dispečer krajské správy a údržby na Vysočině Roman Hubený.

Komplikovaná je situace na dálnici D1, kde padá mrznoucí déšť a viditelnost je špatná i kvůli mlze. Podle serveru dopravních informací je špatná viditelnost mezi 130. a 230. kilometrem.

Na jihu Čech jezdí přes 170 sypačů. Vozovky ošetřují chemickým posypem i drtí. „Jsme v plné pohotovosti,” řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Pavla Pulcová.

Nehody se podle údajů na webu k ránu staly u obce Zubčice na Českokrumlovsku, u Volar na Prachaticku a v Českých Budějovicích a na dalších místech, některé místní komunikace jsou kvůli nehodám uzavřeny. Například silnice 157 u Besednice u Českého Krumlova.

„Nehody máme, ale zatím bez větších zranění,” uvedla mluvčí jihočeské policie Lenka Krausová.

Teploty se na jihu Čech k ránu pohybovaly mírně pod nulou nebo kolem nuly. Přes den bude zataženo až oblačno, s občasným deštěm, zpočátku i mrznoucím. V polohách s nadmořskou výškou nad 800 metrů a postupně i níže může začít sněžit, uvedl Český hydrometeorologický ústav. Nejvyšší denní teploty budou mezi dvěma až pěti stupni Celsia, na horách kolem nuly.

Problémy ve středních Čechách

Ledovka se tvoří i na některých silnicích Středočeského kraje. Silničáři nasadili do terénu téměř všechnu techniku.

„Jak postupovaly dešťové srážky od severozápadu, tak to místy přimrzalo. Od 05:00 jezdí téměř všechna technika na Kladensku, Benešovsku a Kutnohorsku,” řekl ČTK pracovník dispečinku krajských silničářů.

Na Kladensku je v terénu 37 sypačů, na Benešovsku 25 a na Kutnohorsku 42, což je přibližně 90 procent z celkového počtu.

Klouže i Brno

Během rána se náledí začalo vytvářet i na některých místech Jihomoravského kraje. Silničáři upozornili, že klouzat to může i v Brně.

Tam, kde je to potřeba, vyjely posypové vozy, v Brně jich vyjelo všech 21. "Zejména ve vyšších polohách Brna hrozí nebezpečí smyku, řidiči by si měli dát pozor," uvedl v tiskové zprávě provozní ředitel Brněnských komunikací Jan Klištinec.

Před náledím varují silničáři také Blanensku, Brněnsku a Vyškovsku. Na Znojemsku varují před velmi hustou mlhou, viditelnost je někdy pouhých 50 metrů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků