Hlavní obsah

Proti ČR si u soudu ve Štrasburku stěžují tři rodičové

Jedna matka a dva otcové v současnosti podávají žalobu na stát k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. České soudy údajně při rozhodování o péči o děti poškozují jejich práva. Rodičové tvrdí, že se soudy protahují, ztrácejí se části spisů a soudci nejsou objektivní.

Proti ČR si u soudu ve Štrasburku stěžují tři rodičové

Matka dnes již téměř šestnáctiletého syna Karin Lissniková ve čtvrtek novinářům řekla, že soud v jejím případě nezjišťoval fakta a stranil otci. Soud přiřkl před čtyřmi lety syna do péče otci, přestože se o dítě od narození starala ona.

Po narození syna prý otec, za nějž se Lissniková nikdy neprovdala, odmítal uznat otcovství. Na výchově se nijak nepodílel. Soudní řízení o výživném skončilo v roce 1993 rozhodnutím, že otec bude platit. Lissniková prý rozsudek založila do spisu, z něhož se prý ale časem ztratil.

O rok později soud svěřil dítě do matčiny péče, otec měl platit výživné a stýkat se pravidelně se synem. Lissniková tvrdí, že otec nedodržoval čas, kdy měl mít dítě u sebe. Vracel jí ho prý předčasně, aniž jí o tom řekl. Podle matky se syn vracel ze schůzek vystresovaný, začal trpět psychickými problémy.

Žena tvrdí, že sociální pracovníci nadržovali při dalších soudních přích otci, stejně jako soud. V srpnu 2004 okresní soud v Hradci Králové rozhodl o změně výchovy, syn měl připadnout otci. Důvodem bylo, že matka maří výkon rozhodnutí a neumožňuje otci styk s dítětem.

Soud v Štrasburku už ČR několikrát odsoudil

Žalobu do Štrasburku posílá také Luboš Meszner z Prahy a Jiří Krám z Hradce Králové. Oba si stěžují na to, že jim soudy za léta pří neumožnily vymoct u jejich bývalých žen styk s dětmi.

Těmto třem lidem pomohla žalobu sepsat organizace Spravedlnost dětem. Její předseda Luboš Patera ve čtvrtek novinářům řekl, že vyhlašuje "šestou vlnu žalob" a doufá, že se k ní připojí více nespokojených rodičů. První vlnu žalob organizoval Patera v roce 2003.

V některých případech dal Evropský soud pro lidská práva stěžovatelům za pravdu. Většinou v tom, že se soudy neúměrně táhly. Podle ministerstva spravedlnosti vydal štrasburský soud od roku 1993 do července 2007 celkem 113 odsuzujících rozsudků proti ČR. Z toho 26 se týkalo záležitostí výchovy dětí, výživného a respektování práva na rodinný život. Celková částka činila 117 193 eur (v přepočtu 3,3 milióny korun), jež zahrnuje jak náhradu za způsobenou újmu, tak náhradu nákladů řízení.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků