Hlavní obsah

Proti ČR si u soudu ve Štrasburku stěžují tři rodičové

Jedna matka a dva otcové v současnosti podávají žalobu na stát k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. České soudy údajně při rozhodování o péči o děti poškozují jejich práva. Rodičové tvrdí, že se soudy protahují, ztrácejí se části spisů a soudci nejsou objektivní.

Proti ČR si u soudu ve Štrasburku stěžují tři rodičové

Matka dnes již téměř šestnáctiletého syna Karin Lissniková ve čtvrtek novinářům řekla, že soud v jejím případě nezjišťoval fakta a stranil otci. Soud přiřkl před čtyřmi lety syna do péče otci, přestože se o dítě od narození starala ona.

Po narození syna prý otec, za nějž se Lissniková nikdy neprovdala, odmítal uznat otcovství. Na výchově se nijak nepodílel. Soudní řízení o výživném skončilo v roce 1993 rozhodnutím, že otec bude platit. Lissniková prý rozsudek založila do spisu, z něhož se prý ale časem ztratil.

O rok později soud svěřil dítě do matčiny péče, otec měl platit výživné a stýkat se pravidelně se synem. Lissniková tvrdí, že otec nedodržoval čas, kdy měl mít dítě u sebe. Vracel jí ho prý předčasně, aniž jí o tom řekl. Podle matky se syn vracel ze schůzek vystresovaný, začal trpět psychickými problémy.

Žena tvrdí, že sociální pracovníci nadržovali při dalších soudních přích otci, stejně jako soud. V srpnu 2004 okresní soud v Hradci Králové rozhodl o změně výchovy, syn měl připadnout otci. Důvodem bylo, že matka maří výkon rozhodnutí a neumožňuje otci styk s dítětem.

Soud v Štrasburku už ČR několikrát odsoudil

Žalobu do Štrasburku posílá také Luboš Meszner z Prahy a Jiří Krám z Hradce Králové. Oba si stěžují na to, že jim soudy za léta pří neumožnily vymoct u jejich bývalých žen styk s dětmi.

Těmto třem lidem pomohla žalobu sepsat organizace Spravedlnost dětem. Její předseda Luboš Patera ve čtvrtek novinářům řekl, že vyhlašuje "šestou vlnu žalob" a doufá, že se k ní připojí více nespokojených rodičů. První vlnu žalob organizoval Patera v roce 2003.

V některých případech dal Evropský soud pro lidská práva stěžovatelům za pravdu. Většinou v tom, že se soudy neúměrně táhly. Podle ministerstva spravedlnosti vydal štrasburský soud od roku 1993 do července 2007 celkem 113 odsuzujících rozsudků proti ČR. Z toho 26 se týkalo záležitostí výchovy dětí, výživného a respektování práva na rodinný život. Celková částka činila 117 193 eur (v přepočtu 3,3 milióny korun), jež zahrnuje jak náhradu za způsobenou újmu, tak náhradu nákladů řízení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků