Hlavní obsah
Milovník drahých vozidel Jevgenij Nikulin na obrázku z automobilové výstavy zveřejněný na jeho instagramovém profilu. Foto: repro Instagram

Případ údajného hackera zadrženého v Praze mají prý Rusové plně pod kontrolou

Ruští diplomaté mají „pod úplnou kontrolou” kauzu údajného hackera Jevgenije Nikulina, který byl v Praze zadržen počátkem října. Oznámila to v úterý v prohlášení ruská ambasáda v Praze. Zástupci velvyslanectví ho podle zprávy agentury TASS před týdnem navštívili v pankrácké věznici. Trvají na jeho převozu do Ruska a doufají v nestranné posouzení případu ze strany pražských úřadů.

Milovník drahých vozidel Jevgenij Nikulin na obrázku z automobilové výstavy zveřejněný na jeho instagramovém profilu. Foto: repro Instagram
Případ údajného hackera zadrženého v Praze mají prý Rusové plně pod kontrolou

Nikulina zadržela 5. října česká policie ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). Je údajně zodpovědný za masivní útok na profesní sociální síť Linkedin z roku 2012 a na servery firem Dropbox a Formspring. Před dvěma týdny obvinila Rusa velká porota kalifornského federálního soudu z hackerského útoku, krádeže a spiknutí.

Nikulin je nyní ve vazbě, jeho vydání do USA posoudí pražský městský soud. Pokud ho pravomocně povolí, rozhodne ministr spravedlnosti.

Rusové trvají na vydání Nikulina do vlasti

"Věc zadržení ruského občana Jevgenije Nikulina v Česku na žádost americké strany máme pod úplnou kontrolou," citoval TASS z prohlášení ruského velvyslanectví. Pracovníci konzulárního oddělení ruského velvyslanectví Nikulina navštívili 26. října v pankrácké věznici. Se zadrženým a jeho advokáty prý posoudili "některé otázky týkající se jeho věci a rovněž stav jeho zdraví a podmínky věznění," uvedlo velvyslanectví.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Záznam ze zatčení ruského hackera v Praze

Video: Reuters

"Situace kolem Jevgenije Nikulina potvrzuje linii Washingtonu, který uspořádal hon na ruské občany po celém světě a vnucuje svou jurisdikci cizím státům," komentovalo ruské velvyslanectví Nikulinovu kauzu. "Trváme na vydání Jevgenije Nikulina do Ruska. Ruská strana počítá s tím, že Praha přijme všemožná opatření pro nestranné urovnání (této) otázky," konstatovala ambasáda.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová nedávno uvedla, že Rusko udělá všechno pro to, aby zabránilo vydání údajného hackera z Česka do Spojených států. V minulosti Moskva ostře protestovala proti zadržování svých občanů v cizině a jejich vydávání americké justici, které označovala za organizovaný únos.

Anketa
Připadá vám v pořádku tvrzení ruské ambasády, že má "pod kontrolou" případ, který je v kompetenci českých úřadů?
Ano
14.3 %
Ne
85.7 %
Celkem hlasovalo 1994 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků