Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš se nemá vrátit do čela vládní rady pro EU fondy. Místo něj jí má předsedat jiný ministr. Foto: Petr Hloušek, Právo

Premiér už nebude muset vést radu pro fondy EU

Radu pro evropské strukturální a investiční fondy (ESIF) bude moci vést místo premiéra Andreje Babiše (ANO) jiný člen vlády. Stanoví to novela zákona o podpoře regionálního rozvoje, kterou v pátek schválila Sněmovna. Šéf Pirátů Ivan Bartoš kritizoval, že ani taková změna nezamezí střetu zájmů, který podle něj premiér stále má. Novelu musí ještě potvrdit Senát a prezident.

Premiér Andrej Babiš se nemá vrátit do čela vládní rady pro EU fondy. Místo něj jí má předsedat jiný ministr. Foto: Petr Hloušek, Právo
Premiér už nebude muset vést radu pro fondy EU

Vláda touto změnou reagovala na kritiku Evropského parlamentu i Evropské komise, že je premiér ve střetu zájmů kvůli dotacím pro holding Agrofert, který spadá do Babišova svěřenského fondu.

Babiš kvůli kritice už vloni v prosinci z jejího čela odstoupil a vládní rada ESIF je od té doby bez předsedy. Nově by jí měl vést někdo z ministrů. Podle Bartoše to ale nic neřeší. Zdůraznil, že rada ESIF je pouze poradním orgánem vlády a o dotacích stejně rozhodují ministři, kterým Babiš předsedá.

„Agrofert je sice uklizen v holdingu. Ale v roce 2018 ty dotace představovaly hodnotu dvě miliardy korun. Premiér je stále beneficientem a je stále ve střetu zájmů. Tato změna nic nevyřeší,“ prohlásil ve Sněmovně Bartoš.

Střet zájmů prověřují auditoři 

Úkolem rady je posuzovat otázky spojené s evropskou politikou soudržnosti v ČR předtím, než jsou předloženy k projednání vládě. Jednání rady se mimo jiné zaměřuje na soulad evropských dotačních programů s dohodou, kterou ČR má s EU. Rada také navrhuje vládě opatření týkající se čerpání fondů EU.

Evropský parlament v půlce prosince loňského roku přijal rezoluci, v níž vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Babiš tvrdí, že není ve střetu zájmů, protože Agrofert, který dříve vlastnil, předloni kvůli českému zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenského fondu a nemá na něj tak žádný přímý vliv. Případný střet zájmů prověřují auditoři Evropské komise.

Agrofert je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru v ČR. Holding podle výročních zpráv získal předloni na zemědělských a dalších dotacích 1,95 miliardy korun, o rok dříve zhruba 1,5 miliardy Kč. Přislíbeny měl v daných letech dotace přibližně o sto milionů vyšší.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků