Hlavní obsah

Premiér: Čunek se vrátí ihned, jak přesvědčí Schwarzenberga

Návratu předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka do koaliční vlády brání pouze souhlas ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (za SZ). Jakmile jej Čunek přesvědčí o tom, že jeho účetnictví je v pořádku, premiér Mirek Topolánek (ODS) šéfa lidovců okamžitě do vlády přijme. Topolánek své rozhodnutí potvrdil v diskuzním pořadu TV Prima Nedělní Partie.

Premiér: Čunek se vrátí ihned, jak přesvědčí Schwarzenberga

"Jiří Čunek se vrátí bezprostředně poté, co oni (Čunek a Schwarzenberg) uzavřou svůj spor," řekl Topolánek. Odkázal na dřívější výroky Schwarzenberga, který pohrozil odchodem z vlády, pokud se do ní vrátí Čunek bez toho, aby vysvětlil svou kauzu pobírání sociálních dávek a vysokých částek na svém účtu.

Premiér také odmítl, že by byl v otázce návratu Čunka nečinný. "Premiér rozhodl: domluvte se vy dva a pak půjde Čunek zpět do vlády," řekl Topolánek s tím, že by byl "špatný premiér, kdyby vzal do vlády Jiřího Čunka a vláda se druhý den rozpadla."

Čunek již podle Topolánka připravuje účetní podklady, kterými hodlá ministra Schwarzenberga přesvědčit, že nařčení v jeho kauze neměla reálná opodstatnění.

Spor je mezi lidovci a zelenými

Schůzka Čunka se Schwarzenbergem se ale bude muset odložit nejméně do doby, než se ministr zahraničí zotaví z operace srdce, kterou podstoupil koncem února na německé klinice. Schwarzenberg pobývá v současnosti v lázních.

 

Spor o návrat šéfa lidovců je předmětem sporu především mezi dvěma menšími koaličními stranami: lidovci a zelenými. Zatímco lidovci vyzvali Topolánka, aby s přijetím jejich šéfa do vlády neotálel, zelení, a především Schwarzenberg, žádají důkazy o tom, že Čunkovy příjmy jsou zcela v pořádku. Pokud by je Čunek nepředložil a vše nevysvětlil, zvážili by odchod jako strana z vládní koalice.

Šéf lidovců kvůli svým kauzám ztrácí podporu veřejnosti. Zatímco v září 2007 mu podle průzkumu CVVM důvěřovalo 23 procent respondentů, letos v lednu to bylo podle stejného šetření pouze 14 procent dotázaných.

Anketa
Měl by se Jiří Čunek vrátit do vlády?
Ano
14.3 %
ne
85.7 %
Celkem hlasovalo 5127 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků