Hlavní obsah
Výzdoba kulturního domu Střelnice napodobovala pařížský kabaret Moulin Rouge. Foto: Václav Vlasák

Poslanec Klaus se rozloučil se Sněmovnou

Nový prezident Václav Klaus zůstává až do pátku, kdy složí na Pražském hradě slavnostní slib, řadovým poslancem za ODS. Dnes dopoledne zavítal do jednacího sálu dolní komory, kde v tu chvíli poslanci hlučně debatovali o českém zemědělství.

Výzdoba kulturního domu Střelnice napodobovala pařížský kabaret Moulin Rouge. Foto: Václav Vlasák
Poslanec Klaus se rozloučil se Sněmovnou

V poledne přišel Klaus také na pravidelné zasedání organizačního výboru, jehož je jedním z šesti místopředsedů. Členům parlamentního vedení poděkoval za spolupráci a rozloučil se s nimi.

"Přišel jsem si naposledy zahlasovat a spoluschválil jsem svým hlasem několik cest poslanců do zahraničí a podobné věci," řekl Klaus po návštěvě organizačního výboru.

Klaus dal dnes najevo, že se již do pátku jednání Sněmovny nezúčastní. Potvrdil, že v rámci takzvaného párování je jeho neúčast kompenzována absencí poslance a ministra kultury Pavla Dostála z ČSSD, který je po operaci.

Párování je ve Sněmovně obvyklé a znamená, že nemůže-li se schůze zúčastnit někdo z vládních či opozičních poslanců, domluví si s někým z druhého politického tábora, že také nepřijde. Tím se při hlasování nezmění poměr sil mezi vládní koalicí a opozicí.

Zástupci poslaneckých klubů dnes ČTK řekli, že páteční inaugurace nové hlavy státu se zúčastní všichni poslanci, pokud nebudou nemocní či mimo republiku. Například předseda KDU-ČSL a ministr zahraničí Cyril Svoboda na Hrad nedorazí, protože je služebně v USA. Sociální demokrat Jan Kavan bude zase jako šéf Valného shromáždění OSN v Austrálii.

Inaugurace živě na ČT 1

Přímý přenos z inaugurace prezidenta republiky Václava Klause vysílá Česká televize v pátek 7. března od 13.55 na programu ČT 1. Rovněž živě diváci uvidí od 15.30 do 16.00 hodin vojenskou přehlídku Hradní stráže a projev prezidenta k občanům na třetím nádvoří Pražského hradu.

V souvislosti s živými vstupy se mění program i na druhém vysílacím kanálu ČT. Seriál F. L. Věk se přesouvá z ČT 1 na ČT 2 od 12.25. Po něm diváci uvidí od 13.25 V záři pěti kruhů, od 13.45 Čs. filmový týdeník. Od 14.00 bude program ČT 2 beze změny.

Politický odbor povede Mravec

Politický odbor Kanceláře prezidenta republiky povede po Pavlu Fischerovi bývalý diplomat Ladislav Mravec. Legislativu Hradu bude řídit za prezidenta Václava Klause Jana Vomlelová. Do týmu nejbližších spolupracovníků Klause přijde z Poslanecké sněmovny, kde vede odbor legislativy. O dalších lidech, kteří budou nového prezidenta po jeho páteční inauguraci následovat na Pražský hrad, informoval dnes novináře budoucí kancléř Jiří Weigl.

Mravec, v 70. letech vězněný za podvracení republiky, je podle Weigla zkušeným diplomatem. Počátkem 90. let byl zástupcem velvyslankyně Rity Klímové ve Spojených státech, později působil jako vrchní ředitel na ministerstvu zahraničí. Zatím nepadlo poslední slovo ve výběru mluvčího, Weigl potvrdil, že jím nebude moderátorka televize Nova Jana Bobošíková. Prozradil pouze, že mluvčí prezidenta vzejde z okruhu novinářů a jeho či její jméno bude zřejmě známo do konce týdne.

Noví zaměstnanci prezidentské kanceláře budou muset získat bezpečnostní prověrku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků