Hlavní obsah
Foto: Petr Horník, Právo

Poslanci se hned ráno pohádali, Rath obvinil ODS z analfabetismu

Poslanci se ve čtvrtek ráno pohádali o účast náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra (ODS) na jednání Sněmovny o zdravotnických věcech. ODS si po vzrušené debatě vzala dvouhodinovou přestávku na jednání klubu. ČSSD, která mimořádnou schůzi iniciovala, to pokládá za obstrukci. Poslanci se k ničemu nedobrali ani do polední pauzy, ani později.

Foto: Petr Horník, Právo
Poslanci se hned ráno pohádali, Rath obvinil ODS z analfabetismu

Poslanci měli pokračovat v jednání o privatizaci brněnské tkáňové banky, výpovědi pro bývalého šéfa Masarykova onkologického ústavu Jana Žaloudíka a privatizaci středočeských lázní Toušeň. Mimořádná schůze začala před měsícem, pro nízký počet poslanců byla tehdy přerušena.

Debata po přestávce pokračovala v podobném duchu osočování a osobních útoků. Před 13. hodinou bylo v sále přihlášeno pouze 64 zákonodárců a Sněmovna přestala být kvůli odhlášení zákonodárců za ODS usnášeníschopná. ČSSD si proto vzala přestávku na jednání klubu, která s polední pauzou potrvá až do 14:30.

O Šnajdrově účasti na jednání poslanci rozhodli už minule. Podle stenozáznamu to ale platilo jen pro první bod o změnách ve zdravotních ústavech, který Sněmovna dokončila, řekl předsedající Miloslav Vlček (ČSSD). Jiří Čepelka (ODS) proti tomu vznesl námitku a začala pře.

Rath obvinil občanské demokraty z analfabetismu

Občanští demokraté říkali, že ČSSD o širší zastoupení představitelů ministerstva na jednání stála. Sociální demokraté argumentovali jednacím řádem, podle něhož se musí rozhodnout o účasti "nečlena" Sněmovny při každém bodu zvlášť.

"Je to opravdu pokus o obstrukci ze strany ODS, nebo neznalost jednacího řádu," řekl středočeský hejtman a poslanec ČSSD David Rath a obvinil občanské demokraty z analfabetismu.

Poslanec: Nepřítomnost hejtmana je pro Středočeský kraj vítězstvím

Rath se podivil nad tím, že za ODS není ve Sněmovně předseda jejich poslanců Petr Tluchoř a lídr Petr Nečas, přičemž oběma běží plat. ODS ve středu odstartovala ve Slovanském domě ostrou část volební kampaně. Jaroslav Plachý (ODS) reagoval, že zatímco Rath exhibuje ve Sněmovně, je hejtmanské křeslo prázdné. "Jsem přesvědčen, že nepřítomnost hejtmana je pro Středočeský kraj velkým vítězstvím," rýpl si poslanec.

Boris Šťastný (ODS) řekl sociálním demokratům, že schůze byla přerušena před měsícem kvůli jejich neúčasti, musí se opakovat, vyhazují se tak miliony a jde jen o volební kampaň.

Svoboda se oháněl vrátným z ministerstva, ministryně si nevšiml

Do hádky vstoupil i předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, jenž označil za nebezpečnou praxi, kdy ministerstvo zastupuje ve Sněmovně náměstek. Příště by to prý mohl být ředitel odboru nebo vrátný. Když si Svoboda všiml, že ministryně Dana Jurásková ve Sněmovně je, omluvil se jí. Tázal se ale, zda ministryně nestačí, a musí poslat náměstka.

"Debata mi nevadí, čas plyne, k meritu věci, po kterém touží doktor Rath, se nedostává," komentoval situaci místopředseda poslanců ODS Jan Bürgermeister. O dvouhodinovou přestávku na jednání klubu požádal potom, co Sněmovna v hlasování o námitce prakticky Šnajdrovu účast na jednání zamítla. Prý jde o novou situaci a ODS se musí poradit.

Sociální demokraté poukazovali na to, že poslanců ODS byly ve Sněmovně jen asi dvě desítky. "Je jasné, že je to obstrukce," uvedl předseda poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka. Pozastavil se nad tím, o čem se potřebují občanští demokraté vzhledem k jejich počtu tak dlouho radit. Bürgermeister postup ODS hájil. Schůze je prý svolaná jen k Rathově exhibici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků