Hlavní obsah

Poslanci přidali rodičům na přídavcích

Poslanci v úterý potěšili rodiče hned několika schválenými normami. Od příštího ledna by se měl zdvojnásobit měsíční rodičovský příspěvek, narostlo také porodné a Sněmovnou prošel i návrh přispívat rodičům prvňáků tisícikorunou na školní potřeby. Předlohy ještě musí posoudit prezident.

Poslanci přidali rodičům na přídavcích

Měsíční příspěvek, který stát vyplácí rodičům dětí ve věku od půl roku do čtyř let, má vzrůst z nynějších 3635 na zhruba 7600 korun. Bude tak odpovídat 40 procentům průměrné mzdy. Podle odhadů odčerpají zvýšené příspěvky ze státního rozpočtu ročně asi 12 miliard korun.

Poslanci odhlasovali také zvýšení porodného. V případě, že zákon podepíše prezident, zvýší se porodné z 8600 na 17 500 korun, což je desetinásobek životního minima na osobní potřeby dítěte. Při narození více dětí současně má porodné činit patnáctinásobek minima, a to na každé z nich. Rodičům dvojčat by tak měl stát od 1. dubna vyplatit 52 500 korun a rodičům trojčat 78 750 korun. Podle odhadů Senátu by mělo navýšení porodného odčerpat ze státní kasy 670 miliónů ročně.

Sněmovna odsouhlasila také příspěvek na školní pomůcky žáků prvních tříd, tedy takzvané pastelkovné. Vyplácet ho mají úřady práce. Tisícikorunu mají získávat pouze děti, na které jejich rodiče pobírají přídavek na dítě. Nárok by mělo mít podle kabinetu asi 83 procent dětí. Novou dávku by bylo možné poprvé vyhodnotit k letošnímu 1. červnu s tím, že bude poskytnuta v červenci.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků