Hlavní obsah

Politici oceňují návrh EK o jádru. Umožní nám to přejít na čisté zdroje, tvrdí ministryně

Praha

Návrh Evropské komise (EK) zařadit jádro a zemní plyn mezi čisté zdroje energie je dobrý signál, je to jeden z klíčů k energetické soběstačnosti, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) možnost využít jádro a plyn po přechodné období jako náhradu uhlí umožní Česku postupně přejít na klimaticky čisté zdroje.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková

Článek

Česko k zařazení jádra a zemního plynu mezi zelené investice dlouhodobě vyzývalo.

„Zařazení jádra mezi čisté zdroje energie je jedním z klíčů k energetické soběstačnosti České republiky. Potřebují to naše domácnosti a potřebuje to i náš průmysl,” nechal se slyšet Fiala.

Jde podle něj o jednu z klíčových priorit nové vlády. „Navržený materiál je dobrý signál. Uděláme vše pro to, abychom pro ČR tuto agendu dotáhli do úspěšného konce,” dodal premiér.

FT: Evropská komise chce zařadit jádro a zemní plyn mezi zelené investice

Zahraniční

„Česká republika dlouhodobě usiluje o to, aby jádro a plyn (po přechodné období) mohla využívat jako náhradu uhlí. Toto rozhodnutí nám umožní postupně přejít ke klimaticky čistým zdrojům,” sdělila Hubáčková.

Havlíček: Velké vítězství Česka

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že za takový výsledek v Evropské unii dlouhodobě s dalšími zeměmi bojoval.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová podle něj na poslední Evropské radě slíbila, že jádro a zemní plyn budou na seznam i přes odpor Německa a Rakouska zařazeny. Rozhodnutí proto přivítal.

„Je to věc, která je pro nás důležitá. Není možné, aby jádro a plyn byly energie, které by nikdo nechtěl financovat. To by pro nás byla katastrofa,” prohlásil Babiš.

Hubáčková: Uhlí by mělo skončit do roku 2030

Domácí

I předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) připomněla, že o takové rozhodnutí Česká republika dlouho usilovala.

„Současná vláda v této věci sdílela postoj i s vládou předchozí, tudíž pokud k tomu skutečně Evropská komise přistoupí, lze to vnímat jako náš úspěch,” uvedla.

„Rozvoj jak jaderné energetiky, tak i obnovitelných zdrojů je pro Česko cestou, jak snížit vypouštění emisí a zmírnit náš neblahý dopad na oteplování planety,” dodala.

Postup, o kterém informoval list Financial Times, považuje za racionální také vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Podle předsedy opoziční SPD Tomia Okamury jeho hnutí prosazuje zařazení jádra a zemního plynu mezi obnovitelné zdroje. „Tato nerozhodnost vedení Evropské unie ukazuje jejich nekoncepčnost a neodbornost,” poznamenal.

Zeman podpořil povinné očkování a obvinil ekology a NATO

Domácí

Potvrzuje se podle něj varování SPD a prezidenta Miloše Zemana „před šíleným plánem Evropské unie s názvem Green Deal”.

Ten podle něj způsobuje zdražování energií. „Řada odborníků považuje Green Deal za energetickou sebevraždu Evropy,” dodal.

Podle exministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) „velkému vítězství Česka” předcházela náročná jednání zahájená v roce 2019.

„Ke stvrzení návrhu chybí ještě souhlas většiny členských států EU a Evropského parlamentu. Pro Česko je to zásadní zpráva,” napsal na Twitteru.

Lepší příslib si Fialova vláda nemohla na Nový rok přát, komentoval informaci hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda.

Pokud budou investice do energetiky založené na jádru a plynu považovány za udržitelné, banky by neměly mít problém s jejich financováním a pojišťovny s pojišťováním, podotkl.

„Bez toho je například investice do jaderné energetiky extrémně riziková, což představuje fatální problém pro hospodářství typu českého, jež se bez jádra ve svém energetickém mixu do budoucna obejde jen těžko,” doplnil.

Evropská komise dlouho očekávanou publikaci tzv. taxonomie, tedy systému podpory ekologických investic, dosud několikrát odložila.

Návrh komise podle Financial Times předpokládá, že investice do jádra budou směřovat nejméně příštích 20 let a do zemního plynu deset let.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám