Hlavní obsah

Pokud vláda posílí vojenské mise, KSČM ji nepodpoří

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha
Aktualizováno

Pokud bude programové prohlášení vlády ANO s ČSSD obsahovat závazek na posílení zahraničních misí armády, KSČM by kabinet nepodpořila. V sobotu to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Pro místopředsedu ANO Richarda Brabce je požadavek KSČM překvapení.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Předseda KSČM Vojtěch Filip

Článek

Filip také uvedl, že komunisté o toleranci menšinového kabinetu ANO a ČSSD rozhodnou až po vyhlášení výsledků vnitrostranického referenda v sociální demokracii o vstupu do vlády. Jeho výsledky budou známy 15. června.

„Pokud by to zůstalo součástí vládního prohlášení, tak by nebyla podpora KSČM možná,” řekl Filip. Návrh programového prohlášení vlády nyní obsahuje slib na posílení české přítomnosti v Afghánistánu a v Iráku. Hovoří se v něm i o přispívání do vojenských sil NATO v Pobaltí či do sil rychlé reakce.

Filip bude o stanovisku KSČM informovat předsedu ANO Andreje Babiše a chce vyjednat změnu ustanovení o zahraničních misích. Komunisté podle něj připraví formulaci, která se začlení buď do programového prohlášení nebo do dohody o toleranci menšinové vlády, která by měla stanovovat, že při vysílání vojáků do zahraničí bude Česko respektovat rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) v reakci na Filipovo vyjádření uvedla, že české zahraniční mise nejsou bojové. „Naše zahraniční vojenské mise jsou nebojové mise OSN, NATO či EU,” napsala na twitteru.

Pro místopředsedu ANO Richarda Brabce je požadavek KSČM překvapení. V postoji k zahraniční politice se ANO s KSČM lišilo, vyjádření KSČM ale tento rozpor dostalo do kategoričtější polohy, řekl. O věci podle něj budou muset jednat Babiš s Filipem.

Výhrady i k důchodům

Komunisté kritizují také návrh na vytvoření odděleného důchodového účtu obsažený v programovém prohlášení. Podle Filipa existuje riziko, že by se za jiných vlád mohla zastavit valorizace důchodů. Nepovažuje to ale za nepřekročitelnou překážku pro toleranci kabinetu, nutné však podle něj je, aby vznikla nadstranická odborná komise, která bude důchodovou reformu připravovat.

Komunisté budou v rámci dohody o toleranci vlády usilovat také o to, aby se místa v dozorčích radách státních podniků rozdělovala na základě poměrného zastoupení ve Sněmovně. „Pokud mají politické strany mít odpovědnost za stát, musí mít také vliv na to, jak fungují podniky v rukou státu. To není věcí KSČM, to je věcí celé politické scény, všech politických stran,” řekl Filip.

ANO a ČSSD mají ve dvousetčlenné Sněmovně 93 poslanců. Aby jejich případný koaliční kabinet získal důvěru, měl by se opírat o hlasy 15 komunistických poslanců.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám