Hlavní obsah
 

Podívejte se na okružní jízdu parní lokomotivou z roku 1917

Fanoušci vlakové nostalgie i běžní cestující se mohli letos poprvé svézt vlakem poháněným párou. Historické vozy pochází z poloviny minulého století a samotná lokomotiva dokonce z doby rakousko-uherské monarchie – z roku 1917. České dráhy letos nabízí tři termíny pro zážitkovou jízdu po krásách Prahy. Na její průběh se můžete podívat ve videu Novinek.

 
Podívejte se na okružní jízdu parní lokomotivou z roku 1917

Parní lokomotiva přezdívaná Čtyřkolák nabízí zážitek, kterým se cestující vrátí v čase. Souprava, která je s to vyvinout rychlost 60 kilometrů v hodině, byla ještě do osmdesátých let běžným dopravním prostředkem.

Lokomotiva poháněná parou i jednotlivé historické vozy jsou původní. Projet se v nich mohou cestující po jedné z nejkrásnějších scenerických okružních tratích.

Dnes už sice parní lokomotivy nahradily vlaky poháněné elektřinou či dieselem, lokomotiva s dýmajícím mrakem páry, který za jízdy stoupá z komína, však své kouzlo ani krásu stále neztratila.

Foto: Novinky

Historicky hodnotné jsou i jednotlivé vozy, ve kterých cestující naleznou původní dřevěné lavice. Součástí je i speciální bistro vůz, kde se mohou občerstvit pitím, sladkostmi či palačinkami.

Lokomotiva „Čtyřkolák“ prošla v uplynulých třech letech náročnou rekonstrukcí. „Okružní trasa po tratích na západ od Prahy tak bude jeho první veřejnou jízdou od té doby,“ řekl ředitel Regionálního obchodního centra ČD pro Prahu a Středočeský kraj Jakub Goliáš.

Po oba víkendové dny budou připravené vždy dvě jízdy ze stanici Praha-Smíchov.

Zážitkem je i samotná vyhlídková trasa

Ze Smíchova vlak vystoupá zalesněným Prokopským a Dalejským údolím do Rudné u Prahy a odtud dále do Hostivic.

„U obou okružních jízd je v Hostivici plánovaná zhruba čtyřicetiminutová přestávka, během které budou mít zájemci možnost prohlédnout si parní lokomotivu i zevnitř,“ vysvětluje plán Jakub Goliáš.

Lokomotiva pochází z roku 1917.

Foto: Novinky

Z Hostivic projíždí vlak po trase tzv. Buštěhradské dráhy. Ta si pro svůj profil, okolní přírodní scenérie a dva historické viadukty vysloužila označení odvozené podle známé rakouské horské železnice – Pražský Semmering.

Nakonec zdolává stopadesátimetrové klesání k Vltavě a vrací se zpět na konečnou zastávku Praha-Smíchov. Od jednotlivých míst zastavení je navíc možné naplánovat i řadu pěkných výletů například k zámku Hostivice, místnímu rybníku, či do lomů v okolí Rudné u Prahy.

Kdy vyrazit?

Vlak příznačně nazvaný „Párou Prahou“ letos pojede ještě třikrát, a to hned zítra, a poté v neděli 30. srpna a 18. října.

„Každý z těchto dnů projedeme okruh celkem dvakrát. První jízda bude začínat na Smíchově v 10:19, druhá pak ve 14:57. Cestující si budou moci vybrat, jestli pojedou celou okružní trasu nebo jen její část.“ dodal Goliáš.

Vlak zahajuje už svou druhou sezónu. „Poprvé jsme ho vypravili loni v dubnu a ve všech čtyřech loňských termínech byl o svezení velký zájem. Letos začínáme kvůli epidemii COVID-19 o dva měsíce později, přesto věřím, že tato nabídka milovníky železniční nostalgie znovu osloví,“ říká Jakub Goliáš, ředitel Regionálního obchodního centra ČD pro Prahu a Středočeský kraj,

Jízdenka vyjde dospělého na 290 korun, zvýhodněná potom pro děti a seniory stojí 190 korun. České dráhy nabízí také možnost zakoupit také úsekové jízdenky na konkrétní části tratě.

 Jízdní řád vlaku „Párou Prahou” (13. a 14. června, 30. srpna a 18. října 2020)

stanice
1. jízda
2. jízda
Praha-Smíchov10:1914:57
Rudná u Prahy10:45 – 10:4915:28 – 15:30
Hostivice
11:03 – 11:4515:44 – 16:11
Praha-Zličín
11:52 – 11:5516:17 – 16:20
Praha-Smíchov
12:4217:01
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků