Hlavní obsah

Ploc neuspěl, archiv nemusí smazat záznam, který o něm vedla kontrarozvědka

Sociálnědemokratický poslanec Pavel Ploc neuspěl s požadavkem, aby Archiv bezpečnostních složek vymazal z webu záznam o tom, že jej vojenská kontrarozvědka vedla jako důvěrníka. Rozhodl o tom ve čtvrtek odvolací pražský městský soud s tím, že Ploc nemá ani nárok na omluvu.

Ploc neuspěl, archiv nemusí smazat záznam, který o něm vedla kontrarozvědka

Soudce Martin Valehrach své rozhodnutí zdůvodnil tím, že Archiv bezpečnostních složek má ze zákona povinnost publikovat archiválie, které vznikly činností komunistické Státní bezpečnosti (StB).

"Ploc byl evidován jako důvěrník, což není kategorie vědomé spolupráce," citovala ČTK soudce s tím, že nejde o protiprávní zásah do osobnostních práv.

Někdejší skokan na lyžích podal žalobu v roce 2008, přičemž mu vadil způsob, jakým Archiv bezpečnostních složek jeho spis zveřejnil. "Zveřejněním informací Archivem bezpečnostních složek se cítím osobně poškozen,“ uvedl tehdy Ploc s tím, že archiv překročil své pravomoci. [celá zpráva]

Ploc, který je ve svazku vojenské kontrarozvědky veden jako důvěrník, tvrdí, že žádný závazek nepodepsal. Vyslýchán byl prý v souvislosti se svými sportovními aktivitami.

„Závodil jsem za Duklu Liberec, byl jsem voják z povolání a ještě jsme cestovali na Západ, takže prostě tomuto jsme byli podřízení,“ uvedl před časem Ploc. [celá zpráva]

Rozhodnutí soudu není pravomocné a lze se proti němu odvolat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků