Hlavní obsah
Pavel Ploc Foto: Profimedia.cz

Pavel Ploc patří mezi nejúspěšnější české sportovce, po ukončení kariéry se na několik let našel v politice. Od mala se věnoval skokům na lyžích, získal dvě olympijské medaile a dvě medaile z mistrovství světa. Po ukončení kariéry trénoval českou reprezentaci a v letech 2006 až 2017 zasedal v Poslanecké sněmovně za ČSSD.

Pavel Ploc Foto: Profimedia.cz
Pavel Ploc

Ploc se narodil 15. června 1964 a již od útlého věku byl jeho prioritou sport. Ten ostatně mají Plocovi v rodině. Jeho otec, rovněž Pavel, se věnoval biatlonu a dvakrát reprezentoval Československo na olympijských hrách. Syn Martin skáče na lyžích od čtyř let a je dvojnásobným mistrem republiky a vítězem olympijských her pro mládež.

Třetí nejlepší český lyžař 20. století

V roce 1983 se Pavlu Plocovi na mistrovství světa v Harrachově podařilo letem dlouhým 181 metrů překonat světový rekord, ale i tak mu nakonec připadlo „pouze” druhé místo. Poté následovala dlouhá série úspěšných závodů světového poháru. V něm obsadil druhé a třetí místo v celkovém pořadí a v jednotlivých závodech téměř třicetkrát vystoupal na stupně vítězů.

Pavel Ploc na Mistrovství světa 83 v letech na lyžích

Foto: Hajský Libor, ČTK

Na olympijských hrách v Sarajevu v roce 1984 získal bronzovou medaili. Příští rok při skoku nebezpečně upadl, ale ani to mu nezabránilo, aby se na mistrovství světa v Planici opět umístil na třetí příčce. V roce 1988 převzal na olympiádě v Calgary stříbrnou medaili.

Poté byly jeho úspěchy stále méně časté, až nakonec v roce 1992 kariéru ukončil. I tak mu ale v anketě o nejlepšího českého lyžaře 20. století připadla třetí příčka, za Kateřinou Neumannovou a Jiřím Raškou.

Po letech si s manželkou otevřeli v Harrachově penzion a Ploc se rovněž začal věnovat trenérské činnosti. Nejvýše dosáhl roku 1998, kdy letěl s národním týmem do Nagana jako hlavní trenér. Tento post však po skončení olympiády opustil a do roku 2002 dělal trenéra juniorům.

Matti Nykänen, Jens Weissflog a Pavel Ploc v roce 1984

Foto: Profimedia.cz

Ze sportovce politikem

Jakmile Ploc ukončil svou trenérskou dráhu, zlákala jej vysoká politika. Poprvé kandidovat za ČSSD do Sněmovny v roce 2002, kdy neuspěl. Hned v dalším volebním období ho však voliči do poslaneckých řad vyslali.

Krátce poté vznesl obvinění na Pavla Šrytra, který mu údajně nabídl pět miliónů korun, když přestoupí do Strany zelených. Krajský soud jeho vinu uznal.

Poslancem byl zvolen i v letech 2010 a 2013. Ve volbách v roce 2017 již neuspěl.

V senátorských volbách v roce 2016 kandidoval za ČSSD v obvodu č. 34 - Liberec. Skončil na pátém místě se ziskem 5,77 % hlasů a do druhého kola nepostoupil.

V minulosti se Plocovo jméno objevilo na seznamech příslušníků komunistické Vojenské konrarozvědky. Když televize Prima odvysílala reportáž, ve které se tomuto faktu věnuje, Ploc ji zažaloval. Nikdy prý pro kontrarozvědku vědomě nepracoval. V roce 2009 Pražský městský soud jeho žalobu nepravomocně zamítl.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků