Hlavní obsah
Kampaň hnutí ANO v Praze (ilustrační foto) Foto: Hnutí ANO

Paroubkovi ukradla hlasy manželka, Praha nakopla Petra. Lidé si střílí z voleb

Lidová tvořivost na sebe nenechala dlouho čekat. Den po uzavření volebních místností už na internetu kolují vtípky, které si střílí například z lídra pražské kandidátky ANO Petra Stuchlíka či neúspěšného kandidáta do Senátu expremiéra Jiřího Paroubka.

Kampaň hnutí ANO v Praze (ilustrační foto) Foto: Hnutí ANO
Paroubkovi ukradla hlasy manželka, Praha nakopla Petra. Lidé si střílí z voleb

„Volal mi Paroubek. Ty hlasy mu prý ukradla manželka,“ stojí na falešném twitterovém profilu Karla Schwarzenberga.

Meteorologové v souvislosti s oteplením a deštěm varují, že během dnešní noci bude docházet k vzestupům hladin řek, zejména na tocích v jižních a západních Čechách. Povodňová aktivita může na některých místech vystoupit na druhý, místy až třetí stupeň. V těchto lokalitách může dojít k vylití toků z koryt a tím k ohrožení majetku, popř. i lidských životů. V ostatních povodích budou vzestupy mírnější s překročením úrovní 1., případně 2., stupně povodňové aktivity. Ve čtvrtek v noci a v pátek ráno očekávají meteorologové silný vítr, který by měl v nárazech dosáhnout rychlosti kolem 25, na hřebenech hor až 30 m/s, což je v přepočtu až 110 km/hod. a odpovídá to síle vichřice. Před víkendem by se rychlost větru měla umírňovat.

Na Ohři očekávají třetí stupeň

Podle mluvčího Povodí Ohře v Chomutově Václava Svejkovského jsou i na dalších místech Karlovarského kraje vyhlášeny první stupně. Jde o Lomnický potok, na nádrži Skalka pod Chebem a na Svatavě u Sokolova.Těsně před třetím stupněm povodňové aktivity byla ve čtvrtek odpoledne řeka Ohře na odtoku z Nechranické přehrady na Chomutovsku a v Lounech. U lounského výstaviště dokonce opustila břehy. K rozlivu však došlo v místech, kde voda neohrožuje ani životy a výrazněji ani majetek.
Na Nechanicích jsme museli zvýšit odtok na trojku. Hydrometeorologové očekávali v noci a v pátek další srážky, a to až třicet milimetrů. Povodí je nasycené, přítoky Ohře stoupají jeden po druhém. Abychom předešli horší situaci, raději jsme odtok z přehrady zvýšili s předstihem, řekla Právu dispečerka Povodí Ohře.
V Husových sadech v Sokolově ve čtvrtek Lobezský potok téměř dosáhl úrovně lávky (viz fotogalerie). Zatopený podchod pod plzeňskou Rokycanskou třídou nedaleko řeky Úslavy byl naštěstí jedním z mála problémů způsobených počasím, kterým musela ve čtvrtek čelit západočeská metropole. Podchod po deštích zaplavilo asi patnáct centimetrů vody, kterou museli vyčerpat hasiči.

O víkendu v Ústí až ohrožení

Hladina Labe ve čtvrtek dosáhla v Ústí výšky 5,35 metru. Platí tak druhý povodňový stupeň, řekl ČTK v 10:15 technik Povodí Labe Jiří Mach. Podle předpovědi na páteční ráno má hladina Labe v Ústí klesnout na 5,2 metru. O víkendu ale může hladina dosáhnout až sedmi metrů, což by znamenalo ohrožení. První stupeň, bdělost, se v Ústí vyhlašuje při výšce 4,5 metru. Druhý stupeň platí od 5,3 metru. Pro nejvyšší stupeň, ohrožení, je limit od šesti metrů. Zatím nejvýše dosáhla hladina Labe v Ústí v roce 1845, kdy vystoupila na 12,35 metru. Při letošních záplavách Labe kulminovalo 16. srpna na 11,9 metru.

Také Krumlov se obává nových povodní

I obyvatelé Českého Krumlova se obávají nových povodní. Vodohospodáři totiž předpověděli na páteční ráno třetí povodňový stupeň na řece Vltavě a hrozbu představuje pro město i potok Polečnice. Příčinou jsou hlášené až šedesátimilimetrové srážky na horských hřebenech Šumavy, což Právu potvrdila i hydroložka Českého meteorologického ústavu v Českých Budějovicích Kateřina Štěrbová. "Nedovedu si ani domyslet, že by se po srpnových povodních opakovalo něco podobného," řekl Právu ve čtvrtek odpoledne starosta Českého Krumlova František Mikeš (ODS). "Český Krumlov patřil loni v srpnu mezi nejvíce povodněmi zasažená města a náprava vzniklých škod zde potrvá ještě dlouho. Mám velmi lehké spaní a nechutná mi ani jídlo," podotkl Mikeš, který už od čtvrtečního rána mobilizoval povodňové komise a záchranné sbory. "Situaci podrobně sledujeme, zatím jsou sice toky v klidu, ale jsme připraveni na všechno," konstatoval operační důstojník českokrumlovských hasičů Josef Fleischman.

Lidé žijí ve strachu

Všichni lidé, jejichž objekty vytopila srpnová povodeň, mají strach. Velké ztráty kvůli povodním utrpěla například českokrumlovská galerie Egon Schiele art centrum, kde byla poškozená i některá umělecká díla. "Zrovna jsem se byla podívat na řeku a náspy už jsou opět pod vodou. V případě, že by se povodeň vrátila, upadli bychom do beznaděje," prohlásila ředitelka Egon Schiele art centra Hana Jirmusová. Starosta Mikeš se o stavech toků neustále informuje a kontaktuje povodňové komise v jednotlivých obcích. "Zrovna jsem sledoval situaci na družicových snímcích. Všechny komise přistupují k hrozící povodni zodpovědně. Jsou ochotní, protože mají s povodněmi už svoji zkušenost," uvedl starosta. Dodal, že podle jeho informací by se oproti srpnu neměla v Českém Krumlově Vltava vylít z břehů, zato se obává potoku Polečnice. Ten znamenal velké nebezpečí už v srpnu. Varování vodohospodářů a meteorologů neberou na lehkou váhu ani v dalších městech na Vltavě. "Zatím sice nic nenasvědčuje tomu, že by se měla opakovat situace z loňského srpna, přesto jsme však připraveni okamžitě reagovat," uvedl například primátor Českých Budějovic Miroslav Tetter (KDU-ČSL).

Vichřici vystřídají silné mrazy

Silný vítr a vichřici vystřídá od neděle prudký pokles teplot- vzačátku příštího týdne meteorologové očekávají až 15stupňové mrazy."V minulých dnech i nyní přes naši republiku velice rychle přecházejí střídající se frontální systémy a mění se tak proudění vzduchu," řekl ve čtvrtek Marjan Sandev z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze. "Chvíli jsme v teplém jihozápadním proudění, chvíli ve studeném severním. Právě přechod těchto front doprovází silný vítr a na horách vichřice." Do pátečního odpoledne se očekává, zejména na jihozápadě republiky, na Šumavě a dále v severovýchodních Čechách, ženaprší 10 až 35 mm srážek, tedy 10 až 35 litrů vody na metr čtvereční. "Ojediněle nevylučujeme srážky vyšší, mohou přesáhnout 50 mm," řekl Sandev.

Příspěvek naráží na tiskovou konferenci Paroubka, která se konala začátkem září a expremiér na ní vysvětloval půjčku ve výši 3,5 miliónu korun od podnikatele Petra Michka. Podle Michka mu Paroubek řekl: „Odešla mi žena, zmizely mi prachy.“

Terčem vtípků je už tradičně i hnutí ANO. „Novináři se nad neustále ptají na nějakého pana Stuchlíka, vůbec netušíme kdo by to měl být,“ píše na Twitteru falešný Jaroslav Faltýnek, první místopředseda hnutí ANO. Petr Stuchlík vedl v Praze kandidátku ANO, hnutí skončilo až na pátém místě.

Z volebního hesla hnutí ANO si střílí i další příspěvek

Posměšky si vysloužila i ČSSD a prohlášení předsedy strany Jana Hamáčka, který po totálním debaklu prohlásil, že se strana odrazila ode dna. „Hele, vono se dá vodrazit vode dna směrem dolů?“ zní jeden z tweetů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků