Hlavní obsah
Foto: Zdeněk Seiner, Právo

Parkovací lístky i nálepky za sklem v Praze skončí, nahradí je elektronické platby

Řidiči v Praze nebudou muset mít za okny parkovací lístky ani parkovací karty, platba bude fungovat elektronicky. Technická správa komunikací (TSK) bude zaparkovaná auta kontrolovat prostřednictvím kamer umístěných na speciálním vozidle, sdělil ve středu ředitel TSK Ladislav Pivec. Rezidenti pak budou muset na radnici pouze v případě přihlášení, prodloužení karty již budou moci vyřídit on-line. Parkovací zóny by měly být rozšířeny v polovině srpna, nyní fungují v Praze 1, 2, 3, 7 a 16.

Foto: Zdeněk Seiner, Právo
Parkovací lístky i nálepky za sklem v Praze skončí, nahradí je elektronické platby

Nově zaváděný systém bude fungovat tak, že lidé při platbě zadají registrační značku svého vozidla. Řidič tak bude muset na radnici pouze při registraci do systému, při prodloužení karty na další rok již ne. Ani si nebudou muset lepit parkovací kartu na sklo. Důvodem první návštěvy je to, že úředníci budou muset fyzicky ověřovat některé dokumenty.

„V systému bude jejich registrační značka, opakované prodlužování karty vyřídí z domova,” řekl Pivec.

Lístky nebudou tisknout ani parkomaty. V nich lidé zaplatí, zadají registrační značku, vezmou si potvrzení o platbě a už nemusí zpět k vozu. V automatech půjde platit hotově v korunách a eurech i platební kartou.

Místo strážníků vyjede speciální auto

Kontrolu zaparkovaných aut bude TSK provádět pomocí kamer umístěných na speciálním vozidle, které bude opakovaně projíždět ulice. Vůz nahradí hlídkující strážníky. Systém po vyfocení značky vyhodnotí, zda řidiči parkují oprávněně.

„Doplněno to bude ručními monitorovacími zařízeními v místech, kam nelze zajet,” řekla Dana Jurášková z TSK. Takových zařízení bude dvacítka a dostanou je strážníci.

Tři typy zón zůstanou

V systému zón v ulicích budou tři barevně označené typy. V modré mohou stát pouze rezidenti, ve fialové (smíšené) všichni, kde návštěvníci zaplatí v parkovacím automatu a rezidentům bude platit jejich karta. V oranžové zóně budou moci stát návštěvníci a neplatí tu povolení pro rezidenty.

Elektronický systém bude fungovat nejdříve v nově zavedených zónách v Praze 3, 5, 6 a 8. V současných zónách začne fungovat v průběhu roku 2017 a 2018.
Od nynějšího stavu se bude nový systém lišit rovněž v tom, že zóny nemusí zahrnovat celou oblast městské části, ale budou pouze v těch místech, kde mají radnice problémy.

TSK nyní připravuje rozšíření zón na Jarov v Praze 3, na území Prahy 5, 6 a 8. Platit mají začít v polovině srpna, pouze v Praze 3 počítají s termínem 1. září 2016. Původně měly být nově také na Praze 4 a 9. Ty ale vznesly řadu připomínek. „Ty se vyhodnocují a projekt bude přepracován a následně rozšířen,” řekl Pivec.

Tip pro vás

Přehled parkovacích zón najdete na mapy.cz. Zakreslené jsou v nejpodrobnějším přiblížení mapy, po kliknutí navíc získáte detailní informace o tom, co která zóna znamená.

Zóny začaly v Praze fungovat v roce 1996 v části Prahy 1. Následně byly rozšířeny na celou Prahu 1, 2, 3 a 7 a části Prahy 16. Dosud kontrolu provádějí strážníci městské policie.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků