Hlavní obsah
Lucie Orgoníková Foto: Radek Petrášek, ČTK

Oranžoví sázejí na bývalou Paroubkovu mluvčí i mistryni světa v kuželkách

ČSSD v říjnových senátních volbách obhajuje 12 křesel ze 24, vážně jí tedy hrozí, že se její klub v horní komoře smrskne. Strana se rozhodla této hrozbě předejít obměnou kandidátů. Do boje se ČSSD chystá vyslat několik lékařů, ale i bývalou mluvčí expředsedy Jiřího Paroubka Lucii Orgoníkovou či sedminásobnou mistryni světa v kuželkách Naděždu Dobešovou.

Lucie Orgoníková Foto: Radek Petrášek, ČTK
Oranžoví sázejí na bývalou Paroubkovu mluvčí i mistryni světa v kuželkách

Na Třebíčsku chce tamní zastupitelka nahradit Františka Bublana, který mandát už neobhajuje. Utká se například s kandidátem za ANO, notářem Miroslavem Michálkem, právníkem Michalem Šalomounem kandidujícím za Piráty a se starostkou Koněšína Hanou Žákovou, kterou podporují ODSSTAN.

ČSSD tradičně posílá do Senátu o dost méně žen než mužů. Jednou z malého počtu kandidátek je dřívější mluvčí expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka Lucie Orgoníková, která je dcerou bývalé poslankyně Hany Orgoníkové.

Potká se s Paroubkem?

V posledních dvou letech pracovala jako náměstkyně vicepremiéra pro vědu Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), předtím byla ředitelkou kabinetu ministra školství Marcela Chládka (ČSSD). Kandidovat bude v obvodě Chrudim, kde se utká např. s bývalým ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU- ČSL) a starostou Havlíčkova Brodu Janem Teclem (ODS).

Pokud předsednictvo ČSSD kývne, mohla by se potkat v horní komoře i se svým někdejším šéfem a bývalým předsedou ČSSD Jiří Paroubkem. Toho do Senátu podporuje ostravská ČSSD, rozhodnout však musí předsednictvo strany 15. června.

Jiří Paroubek spolu s předsedkyní ostravské organizace ČSSD Janou Vajdíkovou a místopředsedou Adamem Rykalou

Foto: Aleš Honus, Právo

Pro změnu se rozhodli i královéhradečtí soc. dem. V obvodě Náchod se o senátorské křeslo utká tamní místostarosta Miroslav Brát (ČSSD) s bývalým policejním prezidentem Martinem Červíčkem (ODS) a Bělobrádkem. Končí oranžový senátor a bývalý hejtman Lubomír Franc. V horní komoře skončí také soc. dem. Zdeněk Berka. Kandidovat místo něho bude starosta Sokolova Jan Picka.

Jak ukazuje výčet kandidátů, ČSSD častěji hledala nové tváře mezi svými straníky. Starosta Bystřan Ivan Vinický se například pokusí přebrat křeslo senátora teplickému primátorovi Jaroslavu Kuberovi (ODS). Na Benešovsku bude kandidovat právník Petr Petržílek.

Kratina, Hilšer i šéf nemocnice

V Mladé Boleslavi se o post v Senátu uchází lékař Ladislav Horák, který chce nahradit senátora Jaromíra Jermáře. Na Svitavsku se do voleb pustí bývalý poslanec a ředitel nemocnice v Moravské Třebové Pavel Havíř, na Chomutovsku bývalý poslanec a lékař Jaroslav Krákora.

Změny si však ČSSD nepřeje úplně ve všech křeslech. V Karviné chce obhájit šéf klubu Petr Vícha, na Domažlicku senátor Jan Látka a na Rokycansku Milada Emmerová.

Zajímavé souboje se rýsují v hlavním městě. V Praze 2 zvažují sociální demokraté vyslat do boje o Senát ředitele vinohradské nemocnice Roberta Grilla. Ten by se mohl utkat například se známým hercem Vladimírem Kratinou, který kandiduje za ODS, a bývalým prezidentským kandidátem Markem Hilšerem.

Marek Hilšer

Foto: Novinky

V Praze 12 chce do Senátu za ČSSD školský odborář František Dobšík (nestr.), utkat by se měl například s nestraníkem a bývalým kandidátem na Hrad Pavlem Fischerem, kterého podporuje ODS.

V Praze 4 nasadí ČSSD lékařku Miroslavu Skovajsovou. Dosavadní nestranická senátorka za ČSSD v Praze 4 Eva Syková hodlá kandidovat také, nyní si však musí hledat podporu jiné strany. Premiér Andrej Babiš (ANO) Právu sdělil, že o podpoře jedná s hnutím ANO. Utkat by se obě dámy měly s bývalým prezidentským kandidátem Jiří Drahošem, kterého podporují lidovci, STAN, TOP 09 a zelení.

Na Litoměřicku možná bez kandidáta 

Na Litoměřicku možná ČSSD do voleb nepůjde. „Možná stavět kandidáty nebudeme,“ řekl Právu šéf ústecké ČSSD Miroslav Andrt. Mandát tam už neobhajuje lékař Hassan Mezian.

„Funkci senátora nepovažuji za celoživotní, chci se věnovat medicíně a své rodině,“ vysvětlil Právu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků