Hlavní obsah
Foto: koláž Novinky.cz s Právo a ČTK

Opozice varuje před ztrátou důvěry v nezávislost státních zástupců

Opoziční politici respektují rozhodnutí státního zástupce v případu Čapí hnízdo, vyčkávají ale na podrobnější informace. Řada z nich ale varuje před možnou ztrátou důvěry občanů v nestranné posuzování státního zastupitelství.

Foto: koláž Novinky.cz s Právo a ČTK
Opozice varuje před ztrátou důvěry v nezávislost státních zástupců

„Čert vem Andreje Babiše, Vyšší Spravedlnost si ho nakonec stejně najde. Malér je v tom, že důvěra veřejnosti v nestranný výkon státního zastupitelství se zhroutí,” reagoval předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek na rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha, který rozhodl o zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo.

Předseda ODS Petr Fiala v tiskovém prohlášení uvedl, že strana bere rozhodnutí na vědomí.

„Nastala ale situace, před kterou jsme několikrát varovali. Po jarní nevysvětlené změně na ministerstvu spravedlnosti a mediálním tlaku předsedy vlády velká část společnosti neuvěří, že by takovéto rozhodnutí padlo i v případě řadového občana,” uvedl v tiskovém prohlášení. Babiš je podle Fialy v trvalém konfliktu politických a podnikatelských zájmů, což má dopad i na důvěru v právní stát.

Srovnání s komunistickou prokuraturou

„Ode dneška se státní zastupitelství bude těšit stejné důvěře, jako komunistická prokuratura před rokem 1989. A náprava bude těžká,” reagoval na Twitteru předseda poslanců Miroslav Kalousek.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila bude důležité, jak státní žalobce Jaroslav Šaroch zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) zdůvodní.

I pokud bylo počínání v kauze v souladu s právem, nebylo určitě v souladu s etickými principy, uvedl předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Starostové a nezávislí se domnívají, že by bylo lepší, kdyby Babiše osvobodil nezávislý soud.

Pospíšil řekl, že rozhodnutí respektuje. „V kauze ale nesmí existovat žádné pochybnosti o tom, že v ČR existuje dvojí spravedlnost - jedna pro premiéra a jedna pro normální občany,” uvedl. Klíčové podle něj bude zdůvodnění, které musí být určité a dostatečně jasné.

„Státní zastupitelství musí říci, proč rozhodlo. Pokud by neřeklo nic, vyvolalo by to celou řadu otázek a pachuť,” dodal.

Šéf KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že strana rozhodnutí žalobců respektuje. „Počkáme, až bude skutečně konečné. V každém případě jsme přesvědčeni o tom, že pokud se ukáže, že to bylo v souladu s právem, tak to nebylo v souladu s etickými principy. A ty by měli dodržovat všichni, je jedno, o koho se jedná," uvedl. Připomněl, že řada dalších kauz premiéra včetně sporného čerpání evropských dotací zůstává nedořešená.

Předseda STAN Vít Rakušan napsal, že by byl lepší verdikt nezávislého soudu, protože v kauze jde o premiéra. "Odpadly by veškeré pochybnosti o tom, zda byl spáchán dotační podvod. Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) ve své zprávě konstatoval, že takové podezření existuje, státní zástupce Šaroch by teď měl jasně říct, zda vyšetřování Čapího hnízda toto podezření zcela vyvrátilo," uvedl Rakušan.

Žalobce v kauze padesátimilionové evropské dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo zastavil nejen stíhání Babiše, ale i jeho rodinných příslušníků a spolupracovníků. Závěry ale nemusejí být konečné, nyní je bude posuzovat vedení Městského státního zastupitelství v Praze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků