Hlavní obsah
 

Ohrožené Frýdlantsko s napětím sleduje nebe. Déšť ustává

Vytrvalé deště způsobily vážnou situaci ve Frýdlantském výběžku a také na Chrudimsku. Na Frýdlantsku však v sobotu večer přestalo pršet. On-line byl ukončen.

 
Ohrožené Frýdlantsko s napětím sleduje nebe. Déšť ustává

18:45 - Stav ohrožení začal dnes po poledni platit na říčce Novohradka v obci Luže na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Hranici druhého stupně překročila Novohradka v obci Úhřetice. Na prvním stupni povodňové aktivity (SPA) je Chrudimka v Hamrech, v Přemilově a Padrtech na Chrudimsku

17:25 - Na Frýdlantsku přestalo pršet, situace se zklidňuje, voda klesá. Stav nebezpečí tam Liberecký kraj vyhlašovat nebude.

16:58 - Největší problémy jsou stále na Frýdlantsku, kde na řekách Smědá a Řasnice platí třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení. Situace se nelepší, proto liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) svolal povodňovou komisi. Na nejvyšší stupeň se dostala i říčka Novohradka v obci Luže na Chrudimsku.

15:50 - Stav ohrožení začal platit na říčce Novohradka v obci Luže na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Na Novohradce platí první stupeň v obci Úhřetice. Na prvním stupni povodňové aktivity (SPA) je také Chrudimka v Hamrech a v Přemilově na Chrudimsku. 

Vzedmutá Smědá v Hejnicích

Foto: Radek Petrášek, ČTK

15:18 - Kvůli situaci na Frýdlantsku svolal liberecký hejtman povodňovou komisi.

15:00 - Na Jesenicku kvůli vytrvalému dešti začaly rychle stoupat hladiny vodních toků. Na Černém potoce u Velké Kraše už platí 2. stupeň povodňové aktivity.

13:55 - Moravskoslezští hasiči evidují v souvislosti s deštěm 328 událostí, u kterých museli v této souvislosti zasahovat. Většina se uskutečnila na Ostravsku, Novojičínsku a Frýdecko-Místecku. Čerpali vodu či odstraňovali spadlé stromy, řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Marek Gašparín. Události jsou zatím bez zranění.

Velká voda na Frýdlantsku

Foto: MÚ Frýdlant

13:52 - Hladiny vodních toků kvůli vydatnému dešti začaly rychle stoupat také na Jesenicku. Na Černém potoce u Velké Kraše už platí první stupeň povodňové aktivity, který značí bdělost. Vyplývá to z údajů ČHMÚ.

Hladina Černého potoka u Velké Kraše se zvýšila na 203 centimetrů. První stupeň je tam vyhlašován při 170 centimetrech a druhý při 210 centimetrech. Od rána se zvyšuje také hladina Vidnávky u Vidnavy, která se už přiblížila hranici platné pro první stupeň povodňové aktivity. K prvnímu stupni nemají daleko ani hladiny Zlatého potka u Zlatých hor, Stříbrného potoka u Žulové či Bělé v Jeseníku.

Vzedmutá Smědá v Hejnicích na Frýdlantsku

Foto: Radek Petrášek, ČTK

13:50 - Vytrvalé deště v severovýchodních Čechách dále zvedají hladiny řek. Stav ohrožení začal krátce po poledni platit na říčce Novohradka v obci Luže na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Na prvním stupni povodňové aktivity je Kněžná v Rychnově nad Kněžnou v sousedním Královéhradeckém kraji. Zvedají se také toky odvodňující Krkonoše a Orlické hory.

Velká voda na Frýdlantsku

Foto: MÚ Frýdlant

13:49 - Zaplavené jsou některé komunikace na Frýdlantsku, zcela uzavřené jsou kvůli vodě všechny příjezdové cesty do Višňové, informují hasiči na twitteru. Neprůjezdná je kvůli vodě i silnice podél řeky v Raspenavě, evakuovat už tam museli před velkou vodou čtyři lidi. Podle starosty Jaroslava Demčáka (Za lepší Hejnice) museli v Hejnicích kvůli vodě uzavřít ulici Petra Bezruče, která také vede kolem řeky. Zakázaný je tam kvůli vzedmuté hladině vstup na lávky přes řeku, hrozí jejich utržení.

Dlouhodobou předpověď najdete na Počasí od Seznamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků