Hlavní obsah
Díky natáčení reklamy přišly do Mikulova Vánoce o pár týdnů dřív. Foto: Dana Smrčková

Okresním nemocnicím hrozí zánik, tvrdí LOK

Lékařský odborový klub (LOK) se obává, že okresní nemocnice, které od 1. ledna přešly pod kraje, se rozpadnou a změní v s.r.o nebo akciovky. "Pak je jenom krok k tomu, aby se rozdělily na lukrativní část, která vydělává, ale nebude pro lidi tolik potřebná, a část potřebnou, jež ale nevydělává, a proto zanikne," tvrdí předseda LOK Právu Milan Kubek

Díky natáčení reklamy přišly do Mikulova Vánoce o pár týdnů dřív. Foto: Dana Smrčková
Okresním nemocnicím hrozí zánik, tvrdí LOK

Podle Kubka zánik hrozí například lůžkovým částem, které lidé nezbytně potřebují.


Dodal, že při takovém rozdělení nemocnice se může stát, že výdělečná část bude obsahovat například plastickou chirurgii, kde budou ženám zvětšovat prsa nebo rehabilitaci a nemocnice bude některé služby nakupovat. "Pak nebude kontrola, od koho nakupují například dodávku jídla nebo praní prádla, a může se stát, že začne hra: já na bráchu, brácha na mě. Jinými slovy, zakázky budou přidělovány radním, kteří o privatizaci nemocnice budou rozhodovat. Státu pak zůstanou jen oči pro pláč," uvedl Kubek.

Podle něj v zákoně sice je, že při privatizaci musí deset let ve zdravotnickém zařízení být zachována zdravotní péče. "Neříká se ale, jaká péče a v jakém rozsahu. A to právě může znamenat, že nemocnice se změní třeba v lukrativní sanatorium a přitom liteře zákona dostojí. Navrhujeme, aby poslanci rychle přijali novelu zákona, v níž se jasně stanoví, že současné okresní nemocnice musejí po tuto dobu, tedy po dobu deseti let, zachovat rozsah svých služeb, a že také Ministerstvo zdravotnictví musí souhlasit s případnou privatizací nemocnice na společnosti s ručením omezením nebo akciové společnosti," řekl Kubek.

Podle něj, pokud se tak nestane, může ve velmi krátké době dojít k podstatnému zhoršení dostupnosti zdravotní péče, a to by byl výrazný krok zpět.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků