Hlavní obsah
Poslanec a předseda SPD Tomio Okamura Foto: Právo

Okamura v majetkovém přiznání zamlčel transakce za 15 miliónů

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura chtěl nesrovnalosti ve svém poslaneckém majetkovému přiznání opravit už před volbami, žádal o to sněmovní mandátový a imunitní výbor. Dostal ale informaci, že zpětná oprava není možná. Nesrovnalosti podle něj byly jen formální. Deník Mladá fronta DNES ve středu napsal, že Okamura v přiznání za loňský rok neuvedl finanční transakce v hodnotě zhruba 15 miliónů korun.

Poslanec a předseda SPD Tomio Okamura Foto: Právo
Okamura v majetkovém přiznání zamlčel transakce za 15 miliónů

Sekretariát SPD podle Okamury chybně sloučil jeho příjmy z podnikání s těmi z prodeje nemovitosti a příjem z nemovitosti vepsal do špatné kolonky. Příjem je ale podle šéfa SPD uveden v celkové absolutní částce.

„Stejně tak sekretariát do daňového přiznání neuvedl moji pět let starou hypotéku ve výši cca čtyři milióny Kč, jelikož jsme se domnívali, že se uvádí pouze skutečnosti vzniklé v daném období, jako je tomu u daňového přiznání pro finanční úřad,” dodal šéf SPD.

Povinné přiznání příjmů

Všichni poslanci přitom mají ze zákona povinnost přiznávat veškeré příjmy i závazky. Okamura odmítl, že by něco úmyslně zamlčel. Přiznání mu prý vyplňuje účetní.

Nesrovnalostmi v majetkových přiznáních politiků se nyní zabývá ministerstvo spravedlnosti, které Okamurův případ zaslalo na obecní úřad v místě trvalého bydliště šéfa SPD. Tamní úřad rozhodne, zda se poslanec dopustil přestupku.

„Porovnáním údajů uvedených v oznámení pana poslance Okamury s údaji uvedenými v jiných registrech a informačních systémech veřejné správy bylo zjištěno, že pan poslanec Okamura mohl svým jednáním naplnit znaky přestupku zákona o střetu zájmů,“ řekl deníku Jiří Kapras, který na ministerstvu spravedlnosti vede odbor střetu zájmů.

Byt od Okamury koupila Vesecká

Do kolonky, kam mají poslanci podle zákona povinně sepsat své příjmy přesahující 500 000 korun, zanesl Okamura pouze patnáctimiliónový výdělek z firem a dalšího podnikání. Okamura uvedl, že prodej bytu započítal do příjmu z podnikání. Jenže podnikatelem v nemovitostech není, a navíc šlo o případ, kdy prodal někomu jinému svůj vlastní byt, uvedla MfD. Vinohradský byt od Okamury koupila bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

Okamura rovněž do přiznání nenapsal, že má u banky úvěr až do pěti miliónů korun. „Ručil za něj právě prodaným bytem, loni však závazek převedl na svou jedinou zbylou nemovitost, pozemek na pražském Břevnově. Jenže kolonku přiznání, v němž mají poslanci přiznávat veškeré své závazky, nechal předseda SPD prázdnou,“ poznamenal list.

Problémy kvůli majetkovému přiznání měl i šéf hnutí ANO a bývalý vicepremiér Andrej Babiš. Sněmovní mandátový a imunitní výbor na jaře požádal městský úřad v Černošicích, aby prošetřil nesrovnalosti v jeho přiznání. Úředníci ale případ odložili s tím, že skutek je už promlčený. Poslanci žádali vyšetřit nesoulad mezi údaji, jež Babiš napsal do oznámení o příjmech, a těmi, jež zveřejnil v prověrce svých příjmů. Babiš to vysvětloval chybou své účetní, která do přiznání napsala hrubé příjmy, ale chybně je označila jako příjmy po zdanění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků