Hlavní obsah
ukázka poutě v Dolní Lhotě Foto: Libor Majzlík

Václav Klaus by Hradu slušel, bezkonkurenční délka potlesku volitelů by o tom svědčila. Forma byla také dobrá a obsah výkonu funkce by byl s ohledem na předvolební projev patrně střízlivý. Ale až po vysvětlení několika rozporů obsažených ve vemlouvavém projevu.

ukázka poutě v Dolní Lhotě Foto: Libor Majzlík
Nevyzpytatelný Klaus

Proč včera Klaus varoval před levicovým prezidentem, který by při "levicovém parlamentu a vládě" prý zvyšoval "polarizaci veřejnosti", což by dokonce "mohlo ohrozit výsledek referenda" k EU? Klaus přece současně míní, že hlava státu nesmí vytvářet protiváhu výkonné a legislativní moci. Pravicový prezident by ji k dnešní vládě snad nevytvářel? Proč Klaus přisoudil prezidentovi vnitropoliticky "především symbolickou" roli?

Dosud přece naopak říkal, že jeho pravomoce jsou významné, když má volnou ruku při jmenování třeba šéfa centrální banky, Ústavního a Nejvyššího soudu. Sám Klaus dosud jen uklidňoval, že by na tomto výbušném poli našlapoval velmi opatrně. Vnitřní rozpory při včerejších námluvách ukázaly, že přesvědčivost je spíš jen slupkou Klausova prezidentského programu. Reálný výkon funkce nelze prostě ani odhadnout. Je to nevyzpytatelný muž.

Právo 16. ledna 2003

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků