Hlavní obsah

Nemocnice někdy dohlašují pacienty zpětně, index PES pak poskočí

Ve čtvrtek ukázal index rizika v rámci protiepidemického systému PES hodnotu 72 bodů, v pátek již ale byla hodnota za uplynulý den na osmdesátce. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška jsou takové skoky možné a jsou způsobeny s největší pravděpodobností zpětným dohlašováním pozitivních pacientů v nemocnicích.

Nemocnice někdy dohlašují pacienty zpětně, index PES pak poskočí

„Může se to zpětně stávat, protože se občas zpětně dohlašují testy, tomu se nedá zabránit při komunitním šíření par excellence, které tu je,” řekl Novinkám Dušek s tím, že žádné metodické úpravy systému v nedávné době neproběhly.

S největší pravděpodobností tyto změny a zpětné úpravy hodnot indexu rizika podle něj způsobuje to, že nemocnice nestíhají vykazovat a hlásit pozitivní pacienty v okamžiku jejich přijetí na lůžko.

„Nemocnice teď nemusí stíhat zadat všechny hospitalizace lidí, kteří předtím neprošli testováním. Když tam takový člověk z ulice přijde, udělají mu testy, a až třeba druhý nebo třetí den, kdy to vyjde pozitivně, ho zavedou jako pozitivního. Mezitím ho už ale léčí. Dohlašuje se to pak k tomu dni, kdy ho přijali, tedy zpětně,” vysvětlil šéf zdravotnických statistiků.

Kromě čtvrtečního skoku o osm bodů docházelo k podobným korekcím i v jiných dnech. Podle Duška je poměrně jednoduché rizikové skóre takto zpětně navýšit o několik bodů. „Pokud je parametr třeba 44,8 procenta, tak pak pár pacientů ho dostane přes 45 procenta a máte rovnou plus sedm bodů za zvýšení trendu a překročení hranice,” vysvětlil.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) taktéž před časem avizoval proměnu tabulek opatření navázaných na jednotlivé stupně protiepidemického systému PES. K tomu ale zatím kvůli šíření nakažlivější britské mutace v Česku nedošlo a není zatím jasné, kdy se tak stane.

Resort zdravotnictví na dotaz zatím neodpověděl.

Podle návrhu, který měla vláda projednat ještě v době před tím, než se situace v důsledku šíření mutace začala zhoršovat, se měla rozvolňovat opatření například ve sportu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků