Hlavní obsah
Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová Foto: Jan Handrejch, Právo

Nejvlivnější ženy Česka podle Forbesu: Bradáčová, Jourová, Schillerová

Nejvlivnější ženou Česka se v žebříčku časopisu Forbes stala pošesté v řadě pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Na druhé příčce se opět umístila česká eurokomisařka Věra Jourová, třetí je ministryně financí Alena Schillerová.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová Foto: Jan Handrejch, Právo
Nejvlivnější ženy Česka podle Forbesu: Bradáčová, Jourová, Schillerová

„Lenku Bradáčovou do čela žebříčku dlouhodobě nominují její činy, odvaha a pracovitost, s jakou se pouští do největších tuzemských kauz, v nichž jde o propojení nejvyššího byznysu, politiky, lobbingu a stovek milionů, nebo spíše miliard korun,” uvedl šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek.

Eurokomisařka Věra Jourová

Foto: Petr Horník, Právo

Připomněl mimo jiné kauzy Davida Ratha, Ivo Rittiga, Amun.Re, Key Investments, prodej OKD, korupci mezi soudci i v policii či dohled nad sledovanou kauzou Čapí hnízdo. „Za Lenkou Bradáčovou a jejím týmem jde více než 150 velkých případů,” dodal.

Ministryně financí v demisi Alena Schillerová

Foto: Jan Handrejch, Právo

Letos se proti loňsku v první desítce objevila čtyři nová jména. Vedle Aleny Schillerové to jsou na osmém místě majitelka realit a zakladatelka nadace Women for Women Ivana Tykač, na devátém místě členka představenstva a finanční ředitelka EP Industries Hana Krejčí a na desáté příčce europoslankyně Dita Charanzová.

Forbes ročně sleduje 300 žen

Forbes celý rok sledoval více než 300 žen z nejrůznějších oborů. Žebříček nejvlivnějších žen Česka vydává posedmé, letos poprvé v něm představuje 111 jmen významných Češek z nejrůznějších oblastí, od veřejné sféry a politiky přes byznys až po neziskový sektor.

Redakce Forbesu hodnotí ženy v každé kategorii podle několika základních kritérií, podle nichž přiděluje body. Vychází přitom z metodiky amerického Forbesu, ke spolupráci zve poradce, odborníky a znalce odvětví, s nimiž pořadí konzultuje.

„U majitelek a manažerek sledujeme hospodářské výsledky firem, obrat, zisk, nové akvizice a porovnáváme je i několik let zpětně,” uvedl Šimůnek. Dále se podle něj počítají například objemy peněz, nad nimiž mají kontrolu a přímý vliv, jejich podíly ve firmách, ale i počet zaměstnanců, kteří pod ně spadají, nebo kolik zákazníků či spotřebitelů může jejich rozhodnutí přímo ovlivnit.

V politice a veřejné správě se posuzuje pozice a reálné pravomoci a počet lidí i objem peněz, které rozhodnutí dotyčných žen mohou přímo ovlivnit. „Důležitým kritériem je pro nás i to, jak jsou tyto ženy ze svých funkcí odvolatelné a kdo všechno má přímý vliv na jejich rozhodování,” dodal.

Pořadí
Jméno
Funkce
1.
Lenka Bradáčová
vrchní státní zástupkyně v Praze
2.
Věra Jourová
komisařka Evropské unie
3.
Alena Schillerová
ministryně financí
4.
Kateřina Jirásková
finanční ředitelka a předsedkyně představenstva PPF
5.
Petra Procházková
finanční ředitelka a členka představenstva Agrofertu
6.
Libuše Šmuclerová
generální ředitelka Czech News Center
7.
Michaela Chaloupková ředitelka divize Správa firmy ČEZ a členka představenstva ČEZ
8.
Ivana Tykačmajitelka realit a zakladatelka nadace Women for Women
9.
Hana Krejčí
členka představenstva a finanční ředitelka EP Industries
10.
Dita Charanzová
europoslankyně
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků