Hlavní obsah
Účastníci Mekky varhaníků budou své umění zdokonalovat na historicky velmi cenném nástroji v kostele Povýšení sv. Kříže v Doubravníku z roku 1760. Foto: Mekka varhaníků (archiv)

Největší důvěře občanů se stále těší Hrad

Prosincový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění potvrdil jasné vedení prezidenta Václava Klause v oblasti důvěry občanů. Se ziskem 72 procent si udržuje s jistotou první příčku. Na druhém místě jsou obecní zastupitelstva, kterým důvěřuje 60 procent dotázaných.

Účastníci Mekky varhaníků budou své umění zdokonalovat na historicky velmi cenném nástroji v kostele Povýšení sv. Kříže v Doubravníku z roku 1760. Foto: Mekka varhaníků (archiv)
Největší důvěře občanů se stále těší Hrad

Méně než polovina občanů (42 %) důvěřuje krajským zastupitelstvům, která oproti listopadovému šetření ztratila šest procent. Bramborová příčka vyšla na vládu, který ztratila tři procenta a v prosinci ji důvěřovalo 28 procent dotázaných. Rok 2004 tak vláda Stanislava Grosse ukončí hluboko pod letošním maximem 40 procent, kterého dosáhla v říjnu.

Obě komory Parlamentu ČR jsou pod 20 procenty. Poslanecká sněmovna je důvěryhodná pro 18 procent občanů, což je pokles o 5 procent. Senátoři pak budí důvěru u 17 procent respondentů, což představuje pokles o dvě procenta.

S politickou situací je nespokojeno 54 % lidí

V prosinci CVVM rovněž zjišťovalo jak občané důvěřují Kanceláři veřejného ochránce práv tzv. ombudsmanovi, Ústavnímu soudu (ÚS) a Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ). Ombudsman Otakar Motejl budí důvěru u 45 procent dotázaných. Oproti říjnovému šetření ztratil tři procenta. Devět procent občanů navíc uvedlo, že Kancelář veřejného ochránce práv vůbec nezná. ÚS si udržuje stabilní důvěryhodnost na 47 procentech, přičemž tuto instituci nezná pět procent dotázaných, tedy stejný počet jako v případě NKÚ, kterému důvěřuje 52 procent občanů.

CVVM rovněž uvádí, že více než polovina občanů je nespokojena se současnou politickou situací v zemi. Spíše nespokojeno a velmi nespokojeno je 54 procent lidí, zatímco opačné názory zastává pouhých 15 %. S politikou jsou spokojeni především mladí lidé ve věku od 15 do 19 let a příznivci opoziční ODS. Naopak nespokojenost projevují občané od 45 do 59 let i starší a příznivci KSČM.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků