Hlavní obsah
Pekař Stanislav Pecka na snímku z roku 2002 Foto: Ondřej Littera/Mafra, Profimedia.cz

Nejumanutější bijec proti letnímu času pekař Pecka by dnes plakal štěstím

Starousedlíci ze Sobětuch na Chrudimsku dnes říkají: „Standa by snad brečel štěstím.“ Reagují tak na zprávy o tom, že Evropská komise předložila návrh na zrušení každoročního přechodu na letní čas.

Pekař Stanislav Pecka na snímku z roku 2002 Foto: Ondřej Littera/Mafra, Profimedia.cz
Nejumanutější bijec proti letnímu času pekař Pecka by dnes plakal štěstím

Standou myslí Sobětušští svého mediálně nejslavnějšího spoluobčana, pekaře Stanislava Pecku. Dvacet let, až do své smrti, byl nejumanutějším bojovníkem proti letnímu času nejen v ČR. Jeho vytrvalost lidi i dráždila. „Kdyby raději pekl své fantastické vánočky a nepletl se do politiky,“ neslo se roky nejen místní hospodou.

První desetiletí Pecka bombardoval mnohastránkovými dopisy světové instituce a významné politiky. Psal naléhavě do OSN i prezidentům Václavu Havlovi a Václavu Klausovi. Zpravodaji Práva pak ukazoval jednořádkové studené alibistické odpovědi z jejich kanceláří. „Narážím hlavou do zdi. Moje argumenty nikoho nezajímají, a přitom se ničí zdraví miliónů lidí,“ povzdechl si mnohokrát.

Chtěl do politiky

Ve druhém desetiletí se pokusil sám vstoupit do politiky, aby byl konečně vnímán. Například kandidoval na senátora v chrudimském a havlíčkobrodském obvodu. Přestože na tiskové konference a setkání s voliči přivážel prádelní koše plné pecnů svého vynikajícího chleba, proti Petru Pithartovi i některým dalším stranickým kandidátům neměl šanci.

Poslední zoufalý pokus o vstup do politiky udělal v roce 2008. Čtyřem politickým stranám nabídl, že za ně bude kandidovat na prezidenta a z tohoto postu zrušení letního času v Česku prosadí.

Chrudimská organizace KSČM jej zařadila mezi čtyři možné kandidáty, o kterých bude hlasovat. Kdosi z místních komunistů to vybrebtal a strhl tak mediální lavinu.
Ta vyvrcholila nešťastným účinkováním Stanislava Pecky v televizní talkshow Jana Krause Uvolněte se, prosím.

„Jel jsem do Prahy s nadějí, ale když jsem pak ten pořad viděl sestříhaný v televizi, moc mě to zklamalo. Z hodiny zbylo účelově, až zlomyslně, vybraných pár minut, ve kterých jsem byl za blázna,“ svěřil se tehdy Právu.

Stanislav Pecka zemřel v šedesáti letech po těžké nemoci na sklonku léta 2009, devět let předtím, než Evropská komise vyhlásila, že navrhla zrušení dvou časů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků