Hlavní obsah
Přísaha členů Hlinkovy gardy. Foto: archiv, ČTK

Na stráž! Kandidáti DSSS do voleb se zdraví po vzoru slovenských fašistů

Zhruba před dvěma týdny probíhalo u slovenského Nejvyššího soudu rozhodování v kauze mužů, kteří byli obviněni z šíření extremistických materiálů. Po skončení jednání kdosi z jejich přívrženců zakřičel pozdrav z časů fašistického Slovenska: „Na stráž!“ Národní kriminální agentura (NAKA) začala skutek ihned vyšetřovat pro podezření z extremistického trestného činu.

Přísaha členů Hlinkovy gardy. Foto: archiv, ČTK
Na stráž! Kandidáti DSSS do voleb se zdraví po vzoru slovenských fašistů

Použít fašistický pozdrav se podle zjištění Práva nezdráhají ani někteří členové a předsedové městských stranických buněk Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Ta je nástupkyní Dělnické strany, kterou Nejvyšší soud v roce 2010 kvůli militantnímu rasismu a ohrožení demokracie rozpustil. Stranu vedl Tomáš Vandas, který je v čele DSSS i nyní.

Tento pozdrav používá naše spřátelená strana pana Kotleby na Slovensku, používáme ho i my
Tomáš Vejvoda, člen DSSS

Pokřikem Hlinkovy gardy „Na stráž!“ zakončují proslovy na sociálních sítích stranických organizací nebo odpovídají na pozdravy přívrženců.

Podle předsedy DSSS Nejdek a člena celorepublikového sněmu partaje Tomáše Vejvody je svou rétorikou inspirovala Ľudová strana Naše Slovensko (LSNS) extremisty Mariana Kotleby.

„Tento pozdrav používá naše spřátelená strana pana Kotleby na Slovensku, používáme ho i my,“ argumentoval Vejvoda s tím, že na pozdravu není nic špatného a v Česku vládne svoboda slova.

Vejvoda pravidelně za DSSS kandiduje do nejdeckého zastupitelstva i Poslanecké sněmovny a chystá se na podzim v komunálních volbách ucházet i o křeslo nejdeckého zastupitele. Zatím však žádný veřejně volený post nezískal. V roce 2014 neúspěšně kandidoval i do Evropského parlamentu.

Je to aktuální výzva, hájí se

Na „přátelství“ mezi Kotlebovci a DSSS upozornili i odborníci na extremismus z ministerstva vnitra ve své poslední čtvrtletní zprávě. Před dvěma roky označil prezident republiky Miloš Zeman oba čelní představitele stran, tedy Kotlebu a Tomáše Vandase, za neonacisty.

Podle Vejvody ale Kotleba fašistický pozdrav v tomto kontextu vůbec nepoužívá.
Již minulý rok ale například slovenská prokuratura podala k soudu návrh na rozpuštění kotlebovců – mimo jiné protože jde údajně o stranu s fašistickými tendencemi, jež svým programem a činností porušuje slovenskou ústavu, zákony i mezinárodní smlouvy.

„Že ,Na stráž‘ používali slovenští fašisté, tak to máme vynechat ze slovníku? Na stráž je v dnešní době víc než aktuální. Je to novodobá výstraha pro lidi, že musíme hlídat hranice, životy, bezpečnost,“ hájil se Vejvoda, jehož buňka spadá pod karlovarskou DSSS.

88 bratři

Tu vede bývalý významný neonacista Národního odporu Jiří Froněk, od tohoto roku navíc nový místopředseda celé strany.

Fašistický pozdrav není cizí ani předsedovi mělnické DSSS, dlouholetému členu Dělnické mládeže a neúspěšnému kandidátovi do Sněmovny Martinu Aubrechtovi.
Ten na dotaz redakce, zdali se běžně se známými zdraví souslovím „Na stráž“, zprvu odpověděl, že ne, potom, co byl konfrontován s obsahem svého Facebooku, řekl, že nemá čas, a rychle zavěsil telefon.

Před třemi týdny Aubrechtovi jistý Patrik K. pod jeden z jeho veřejných příspěvků napsal další sporný pozdrav: „88 bratři“, přičemž Aubrecht s výrokem sympatizoval.

„Je samozřejmě problematické prokázat, jak přesně pisatelé tyto věci mysleli, ale pozdrav 88 je v neonacistickém prostředí využíván pro zakódování nacistického pozdravu HH (Heil Hitler – pozn. red.),“ vysvětlil Právu politolog a expert na extremismus z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Miroslav Mareš.

Bašta na severu

Kontroverzím na internetu se nevyhýbá ani bašta DSSS – ústecká buňka. Zhruba před půl rokem vyzývali tamní představitelé sympatizanty na internetu, aby jim pod video z jedné z ústeckých demonstrací napsali jména „slunéček“ (odpůrců), které na videu poznali.

„U jmen tzv. slunéček patrně budou různé intepretace toho, proč se tato výzva objevuje, ale zbavit tyto lidi anonymity může sloužit ve spojení s dalšími faktory i jako forma zastrašení,“ upozornil Mareš.

Když se na síti „dělníků“ někdo zeptal, na co jména potřebují, řekli, že je mimo jiné chtějí pozvat na „další akce“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků