Hlavní obsah

Na Moravě se objevila chřipka, na kterou očkování nestačí

Obyvatele jižní Moravy ohrožuje neobvyklý druh chřipky typu B. Její nebezpečí je v tom, že proti ní nefunguje běžné očkování. Na mnohých místech kraje již byla vyhlášena chřipková epidemie. Řekla to Renata Vaverková z krajské hygienické stanice.

Na Moravě se objevila chřipka, na kterou očkování nestačí

Na jihu Moravy je nyní průměrně 1883 nemocných na 100 000 obyvatel, hranice pro vyhlášení epidemie je 2 000. Jelikož ale lidé chodí od ledna k lékařům méně, nejsou podle hygieniků tato čísla zcela vypovídající. "Odhadujeme, že skutečná nemocnost překročila 2 000 případů na počet obyvatel," poznamenal ředitel krajské hygienické stanice Jan Mareček.

Hygienici nemocným doporučují klid na lůžku a snižování teploty v zatměné místnosti. Rozhodně není dobré brát hned antibiotika, upozornil Mareček.

Počet nemocných klesá

"V uplynulém týdnu nově onemocnělo 1440 pacientů na 100 tisíc obyvatel. To je pokles oproti minulému týdnu o devět procent,“ řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Oznámil, že pod epidemiologickou hranici, která je 2000 pacientů na 100 tisíc obyvatel, jsou všechny kraje v republice, dokonce i Plzeňský a Karlovarský, kde v minulém týdnu epidemie vypukla. „V těchto krajích je pokles v Plzeňském o sedm procent a v Karlovarském o 15 procent,“ řekl Vít.

Uvedl, že stejně jako Česká republika, je na tom celá Evropa. Jsou pouze místní nebo regionální chřipkové epidemie.

Na Karlovarsku v tomto týdnu ubylo akutních respiračních onemocnění. Po nárůstu v minulém týdnu počet nemocných v tomto kraji klesl, uvedla v pátek vedoucí odboru epidemiologie Krajské hygienické stanice v Karlových Varech Zuzana Vodrážková.

Na jihu Čech počet pacientů s dýchacími potížemi zůstává téměř stejný jako před týdnem. Nemocných přibylo jen o zhruba půl procenta. V kraji nyní stoná 1238 lidí v přepočtu na 100 000 obyvatel, řekla vedoucí epidemiologie krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.

Na Vysočině lékaři také evidují méně případů. V tomto týdnu bylo 1227 virových onemocnění v přepočtu na 100 000 obyvatel. To je o sedm procent méně než minulý týden. Počet nemocných s virózami je v kraji nízký ve všech věkových kategoriích. Řekla to krajská epidemioložka Alena Dvořáková.

Počet nemocných klesá také v Ústeckém kraji. Zástupce ředitele Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Jozef Král řekl, že v tomto týdnu lékaři v ordinacích ošetřili 10 663 lidí s chřipkou, minulý týden jich bylo 11 564.

Nejvíce ohroženi jsou mladí lidé

Virus typu B je méně nebezpečný než virus typu A, proti němuž funguje běžné očkování. Tento typ se daleko ochotněji přenáší a častěji způsobuje komplikace. Na rozdíl od typu A nepřerůstá typ B v pandemii, objevují se jen lokální epidemie jako v případě Brněnska.

Chřipka

Chřipka je nakažlivá nemoc způsobená RNA virem z rodiny Orthomyxoviridae.

Existují tři základní typy chřipkových virů:
A - napadá ptáky a savce
B - lidi
C - lidi a prasata

Typ A má schopnost vysoké mutageny a rekombinace. Typy B a C mají méně mutací a člověk s neoslabeným imunitním systémem jimi onemocní jedenkrát za život.

Chřipkové viry typu A mohou být dál klasifikovány podle virových kapsidových proteinů - hemaglutinin (zkratka HA nebo H) a neuraminidáze (zkratka NA nebo N), které jsou základní pro životní cyklus viru. 15 podtypů H a 9 podtypů N bylo identifikováno pro chřipkový vir typu A. Jen 1 podtyp H a 1 podtyp N byly identifikovány pro chřipkový vir typu B. V současnosti jsou nejrozšířenější antigenové varianty chřipkového viru typu A variace H1N1 a H3N2.

Nejznámější epidemie a pandemie:
1889-90 – Ruská chřipka (typ H2N2), asi 1 milion mrtvých
1918-20 – Španělská chřipka (typ H1N1), 500 milionů nemocných, 50 až 100 milionů zemřelých (pandemie)
1957-58 – Asijská chřipka (typ H2N2), 1 milion až 1,5 milionu zemřelých (epidemie)
1968-69 – Hongkongská chřipka (typ H3N2), 3/4 milionu až 1 milion zemřelých (epidemie)

Nejohroženější skupinou jsou mladí lidé zhruba od 15 do 24 let. Tradičně víc nemocných je také mezi malými dětmi do pěti let. To je však podle odborníků dáno spíš tím, že s dítětem jdou rodiče k lékaři častěji, než by šli sami. Při nemoci si raději vezmou dovolenou a k lékaři vůbec nechodí, vyhnou se tak nemocenské i poplatkům u lékaře.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků