Hlavní obsah
Senátoři ODS (zleva) Petr Pakosta, Jiří Pospíšil a Jiří Oberfalzer Foto: Petr Horník, Právo

Na Lisabon si stěžujte rovnou nebo vůbec, vyzvali senátoři kolegy z ODS

Senátoři z klubů ČSSD, lidovců, TOP 09 a starostů, vyzvali kolegy z ODS, aby avizovanou ústavní stížnost proti Lisabonské smlouvě podali buď co nejdříve nebo vůbec. Otevřený dopis 22 senátorů, předala místopředsedkyně horní komory Alena Gajdůšková (ČSSD).

Senátoři ODS (zleva) Petr Pakosta, Jiří Pospíšil a Jiří Oberfalzer Foto: Petr Horník, Právo
Na Lisabon si stěžujte rovnou nebo vůbec, vyzvali senátoři kolegy z ODS

"Máte-li další pochybnosti o souladu lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem ČR, obraťte se na Ústavní soud ČR neprodleně, byť jsme přesvědčeni, že Ústavní soud vaše podání zřejmě odmítne," stojí v dopise.

Již ve čtvrtek vyzval během schůze senátory ODS k tomu samému předseda senátního zahraničního výboru Jiří Dienstbier spolu s Gajdůškovou. Výzvu podepsali například i další místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL), Jaromír Štětina z klubu TOP 09 a starostové a také předsedové těchto frakcí.

"Pokud tak bezodkladně neučiníte, je povinností prezidenta republiky buď podat Ústavnímu soudu ČR vlastní žádost o posouzení, nebo lisabonskou smlouvu ratifikovat. K tomu jej současně vyzýváme," dodávají signatáři dopisu.

Otálení připomíná obstrukci

Senát schválil Lisabonskou smlouvu, která reformuje instituce EU, začátkem května. Ale ještě předtím se na něj obrátila skupina senátorů rovněž již s jednou stížností. Ústavní soudci však loni v listopadu neshledali rozpory mezi smlouvou a českým ústavním pořádkem. Bývalý ústavní soudce Vojtěch Cepl již dříve České televizi řekl, že pokud by se měl jako soudce zabývat připravovanou stížností, pak by ji zřejmě zamítl pro zjevnou neopodstatněnost.

Podle autorů otevřeného dopisu vše vzbuzuje dojem, že jde o zneužívání důležitého právního institutu k politické obstrukci. Uvedli, že podobně jako český Ústavní soud, rozhodl nedávno i jeho německý protějšek. Ten ale dokončení ratifikace smlouvy pozastavil do doby, než budou posíleny spolurozhodovací pravomoci německého parlamentu při evropské integraci. Teprve poté může smlouvu podepsat německý prezident Horst Köhler. Podobné řešení zvolili i čeští zákonodárci. Pomocí novel příslušných zákonů zavedli například takzvaný vázaný mandát pro vládu. Vláda tak nebude moci souhlasit s převodem pravomocí na evropskou úroveň, pokud k tomu nebude mít souhlas parlamentu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků