Hlavní obsah
Poslanecká sněmovna. Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Moravskoslezští poslanci prolétali do Prahy 1,5 miliónu

Létání moravskoslezských poslanců mezi Ostravou a Prahou loni přišlo daňové poplatníky na 1,5 miliónu korun. Poslanecká sněmovna pro ně nakoupila 190 letenek v průměrné ceně 8014 korun. Informoval o tom Roman Žamboch z tiskového odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny.

Poslanecká sněmovna. Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Moravskoslezští poslanci prolétali do Prahy 1,5 miliónu

Moravskoslezští poslanci mohou zdarma využívat hromadnou dopravu, včetně rychlovlaku Pendolino. V roce 2008 prolétali 1,8 miliónu Kč, sněmovna pro ně nakoupila 228 letenek. O rok dříve vynaložila za 328 letenek 2,27 miliónu Kč.

Kolik ze třiadvaceti moravskoslezských poslanců loni létalo a jak často, Žamboch nesdělil. "Tyto detaily nelze poskytnout s odvoláním na zákon o ochraně osobních údajů," uvedl. Poslanci z Moravskoslezského kraje mají ze zákona jako jediní možnost využívat letecké dopravy zdarma.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský řekl, že poslanci si při cestě Pendolinem musejí zaplatit pouze povinnou rezervaci v 1. třídě.

"Určitě letecké dopravě konkurujeme. Pendolino běžně využívají manažeři, státní úředníci. Když si spočítáte čas spojení mezi oběma městy, tak cesta vlakem vychází přibližně stejně, jestli ne kratší dobu než letadlem. U ní musíte započítat cestu na letiště, čekání na odbavení, pak čekání na nástup na letištní plochu," poznamenal Štáhlavský. Při cestě Pendolinem mohou lidé například pracovat na notebooku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků