Hlavní obsah

„Šťastnou cestu, pane prezidente.“ Opozice přivítala rozhodnutí Ústavního soudu s nadšením

Opoziční politici uvítali předběžné opatření Ústavního soudu, který vládě Andreje Babiše (ANO) uložil, aby zajistila cestu prezidenta Petra Pavla na summit NATO v turecké Ankaře 7. a 8. července.

Foto: Petr Horník, Novinky

Předseda STAN Vít Rakušan

Článek

„Když je ministrem zahraničí neschopný klaun a premiérem dotační normalizátor, pak vláda páchá taková zvěrstva, že je musí napravovat Ústavní soud,“ napsal na sociální síti X exministr zahraničí Jan Lipavský (nestr. za ODS).

„Reakce vládních politiků na toto rozhodnutí bude dalším testem toho, jak jsou ochotni akceptovat rozhodnutí justice, pokud jim zrovna nevyhovuje,“ uvedl předseda STAN a exministr vnitra Vít Rakušan.

Dodal, že rozhodnutí soudu nelze než respektovat. Hnutí pak na svém profilu sdílelo snímek hlavy státu s doprovodným nápisem: „Šťastnou cestu, pane prezidente.“

Předseda lidovců Jan Grolich pak sdělil: „Ústavní soud rozhodl. Babiš a Macinka by se měli omluvit a respektovat rozhodnutí nezávislého soudu. Celou tu ostudu si mohla vláda ušetřit.“

Spokojení jsou i představitelé ODS. „Je dobře, že Ústavní soud reagoval rychle. Odkládání vládního rozhodnutí o složení delegace bylo zjevně součástí strategie, jak prezidentovi zabránit v účasti na summitu NATO,“ zmínil předseda ODS Martin Kupka.

Výběr článků

Načítám