Hlavní obsah

Ministerstvo navrhlo odebrat licence desítkám cestovek

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) navrhlo odebrat koncese nebo pozastavit jejich platnost v případě 72 cestovek, které nemají uzavřeno zákonné pojištění pro případ úpadku. Oznámil to ve čtvrtek bez udání zdroje Český rozhlas.

Ministerstvo navrhlo odebrat licence desítkám cestovek

Tuto informaci se Právu nepodařilo ověřit, ale je v souladu s dřívějšími zprávami o tom, že na trhu působí několik desítek nepojištěných cestovních kanceláří. Podle odhadu ředitele analytické firmy Mag Consulting Jaromíra Beránka by do konce roku mohlo ukončit činnost až 150 cestovek. Beránek to připisuje nepříznivým výsledkům letní sezóny, kterou poškodila válka v Iráku a epidemie SARS.

Dvě největší asociace sdružující cestovní kanceláře již delší dobu usilují o to, aby proti těm cestovkám, které nesplňují požadavky zákona, byly podniknuty administrativní kroky. Fakticky ukončit činnost takových firem mohou pouze příslušné živnostenské úřady, které to dosud provedly jen v zanedbatelném počtu případů.

Návrh novely zákona č. 159/99, který tyto záležitosti upravuje proto stanoví, že pravomoc vydávat a odebírat oprávnění k provozování cestovní kanceláře by měla být soustředěna na MMR. To by také evidovalo a zveřejňovalo všechny podstatné okolnosti, které se cestovních kanceláří týkají. Podle neúplných seznamů sdružení pojišťoven, které pojištění pro případ úpadku poskytují, a pojišťovny Union je dnes v ČR kolem devíti set pojištěných cestovních kanceláří.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků