Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) Foto: Petr Hloušek, Právo

Ludvík k Schillerové: Stejný systém jen s jinými prostředky

Předseda pražské ČSSD a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík si není jistý, zda je vhodnou nástupkyní ministra financí Andreje Babiše v úřadu jeho dosavadní náměstkyně Alena Schillerová. Vnímá ji jako pokračování současného systému, řekl v pondělí před jednáním vlády novinářům. Lidovci pak zopakovali, že návrh hnutí ANO respektují a nebudou nikoho kádrovat.

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) Foto: Petr Hloušek, Právo
Ludvík k Schillerové: Stejný systém jen s jinými prostředky

O jménu Babišova nástupce jednaly v průběhu víkendu špičky ČSSD a hnutí ANO. To nabídlo Schillerovou jako rychlé řešení vládní krize, tedy možnost pro prezidenta Miloše Zemana odvolat Babiše bez porušení koaliční smlouvy. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) sdělí svůj názor až v průběhu pondělního rána před jednáním kabinetu na schůzi koalice.

Nicméně vedení sociální demokracie již v pátek vyjádřilo pochyby ohledně Schillerové. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek naznačil, že by Schillerová mohla blokovat vyšetřování finanční správy, a proto podle něj není vhodnou variantou.

Podobně smýšlí i předseda pražské ČSSD Ludvík. „V tuto chvíli je to pokračování stejného systému jinými prostředky, takže nevím,” uvedl Ludvík. Dodal, že se svým finálním stanoviskem počká po jednání koaliční rady.

Alena Schillerová

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Jurečka: KDU-ČSL kádrovat nebude

Lidovci se rozhodli návrh hnutí ANO respektovat. „Nechám to na vedení KDU-ČSL, ale pokud jsem dobře informovaný, tak pro nás by to žádný zásadní problém být neměl,” odpověděl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) na otázku, jaký je jeho postoj k náměstkyni Schillerové. Věří ale, že hnutí ANO má pro případ neúspěchu připravenou nějakou záložní variantu.

„Ještě si počkám, jak proběhne diskuse a jaké konkrétní výhrady k tomu sdělí premiér, jestli ty výhrady budou závažné, tak se o tom případně poradím. Ale říkám, že jsme nikdy nekádrovali stran našich koaličních partnerů, jaké návrhy na obsazení předložili,” uvedl místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků