Hlavní obsah
Ministryně financí Alena Schillerová Foto: Petr Horník, Právo

Lockdown vydrží Česko ekonomicky do poloviny roku, tvrdí Schillerová

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) vydrží Česko v lockdownu se schodkem 500 miliard korun do poloviny roku. Schillerová to v neděli řekla v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News.

Ministryně financí Alena Schillerová Foto: Petr Horník, Právo
Lockdown vydrží Česko ekonomicky do poloviny roku, tvrdí Schillerová

„Pokud by byla uzávěra, jaká je nyní, kdy všichni ví, jaká jsou opatření, a nic se nezměnilo, tak bychom vydrželi s deficitem pět set miliard zhruba nejpozději do poloviny roku,“ uvedla.

Dodala, že věří, že opatření zaberou, ale o rozvolnění bude podle ní možné uvažovat až ve chvíli, kdy řeknou experti, že je populace dostatečně proočkovaná a je vytvořena kolektivní imunita.

O tom, že rozvolnění bude rozhodně pomalejší, se rozpovídal už pro sobotní Právo vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj budou letošní Velikonoce poznamenány protiepidemickými opatřeními, rozvolňovat se bude jen velmi pomalu.

„Říkám otevřeně, že Velikonoce v normálním režimu neproběhnou. Představa, že se všechno uvolní, není reálná. Klíčová budou čísla na konci března. Když uvidíme, že vše funguje a čísla klesají, tak doufám, že to nikdo nebude chtít zkazit urychleným uvolněním. Současně ale budeme hledat možnosti, jak ty Velikonoce udělat co nejsnesitelnější,“ uvedl pro Právo Hamáček.

Podobný postoj má také premiér Andrej Babiš (ANO). „Nepředpokládám, že za tři týdny budeme rozvolňovat, ale doufám, že se to stane po Velikonocích. Priorita jsou naše děti a jejich návrat do škol. Nerad bych něco sliboval. Musíme snížit počet nakažených a hospitalizovaných,“ uvedl Babiš v rozhovoru pro Právo.

„Myslím, že většina lidí pochopila, že už jde fakt o život, a konečně vidíme, že naši spoluobčané se snaží dodržovat daná opatření. Na druhou stranu na sociálních sítích vidíme plno restaurací, které jsou v provozu. Policie proto musí dodržování opatření důrazně vymáhat,“ doplnil premiér.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků