Hlavní obsah

Lockdown vydrží Česko ekonomicky do poloviny roku, tvrdí Schillerová

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) vydrží Česko v lockdownu se schodkem 500 miliard korun do poloviny roku. Schillerová to v neděli řekla v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News.

Foto: Petr Horník, Právo

Ministryně financí Alena Schillerová

Článek

„Pokud by byla uzávěra, jaká je nyní, kdy všichni ví, jaká jsou opatření, a nic se nezměnilo, tak bychom vydrželi s deficitem pět set miliard zhruba nejpozději do poloviny roku,“ uvedla.

Dodala, že věří, že opatření zaberou, ale o rozvolnění bude podle ní možné uvažovat až ve chvíli, kdy řeknou experti, že je populace dostatečně proočkovaná a je vytvořena kolektivní imunita.

Jaké bude léto? Teplo britskou mutaci nezbrzdí, míní Prymula

O tom, že rozvolnění bude rozhodně pomalejší, se rozpovídal už pro sobotní Právo vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj budou letošní Velikonoce poznamenány protiepidemickými opatřeními, rozvolňovat se bude jen velmi pomalu.

„Říkám otevřeně, že Velikonoce v normálním režimu neproběhnou. Představa, že se všechno uvolní, není reálná. Klíčová budou čísla na konci března. Když uvidíme, že vše funguje a čísla klesají, tak doufám, že to nikdo nebude chtít zkazit urychleným uvolněním. Současně ale budeme hledat možnosti, jak ty Velikonoce udělat co nejsnesitelnější,“ uvedl pro Právo Hamáček.

Hamáček: Velikonoce nebudou normální

Podobný postoj má také premiér Andrej Babiš (ANO). „Nepředpokládám, že za tři týdny budeme rozvolňovat, ale doufám, že se to stane po Velikonocích. Priorita jsou naše děti a jejich návrat do škol. Nerad bych něco sliboval. Musíme snížit počet nakažených a hospitalizovaných,“ uvedl Babiš v rozhovoru pro Právo.

„Myslím, že většina lidí pochopila, že už jde fakt o život, a konečně vidíme, že naši spoluobčané se snaží dodržovat daná opatření. Na druhou stranu na sociálních sítích vidíme plno restaurací, které jsou v provozu. Policie proto musí dodržování opatření důrazně vymáhat,“ doplnil premiér.

Babiš: Většina lidí chápe, že už jde fakt o život

Reklama

Související témata:

Výběr článků