Hlavní obsah
Hlavní hygienik ČR Michael Vít. Foto: Právo

Lidé ohrožení ptačí chřipkou z vadné vakcíny jsou v pořádku

Všechny osoby, jimž v souvislosti s testováním nové chřipkové vakcíny hrozilo, že se mohly nakazit virem ptačí chřipky, jsou v pořádku. Právu to v úterý potvrdil Hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Hlavní hygienik ČR Michael Vít. Foto: Právo
Lidé ohrožení ptačí chřipkou z vadné vakcíny jsou v pořádku

„Dnes už uplynula dvojnásobná doba inkubace pro eventuální nakažení virem ptačí chřipky a nic se nestalo. Lidé jsou v pořádku. Jim ani nikomu jinému žádné nebezpečí nehrozí,“ řekl Vít.

Reagoval tak na informaci, že agresivní ptačí virus chřipky H5N1 nedopatřením obsahovala vakcína rakouské farmaceutické firmy Baxeter, kterou testovala společnost Biotest v Konárovicích na Kolínsku.

„Testy se prováděly s chřipkovou vakcínou typu H3N2 od 30. ledna. Pokusné fretky začaly mít zdravotní potíže 6. února a některé uhynuly. Tentýž den jsme se o tom dověděli a učinili patřičná opatření,“ prohlásil Vít.

Zaměstnanci dostali protilátku

Informoval, že všichni, kdo se dostali do kontaktu s pokusnými zvířaty, nebo se jinak zapojili do pokusu, dostali okamžitě antivirový přípravek Tamiflu. Všichni byli také vyšetřeni nejmodernější molekulární metodou, aby se vyloučila možnost, že se nakazili agresivním virem ptačí chřipky H5N1.

„Nikdo nebyl nakažen,“ řekl Vít s tím, že hygienici spolupracovali s veterinární správou. Ta podle Víta skutečně odhalila, že zvířata byla nakažena smrtelným virem ptačí chřipky H5N1. „Všechny fretky byly zlikvidovány a farma prošla a prochází rozsáhlou dezinfekcí všech prostor,“ dodal Vít.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna to ale „žádná legrace nebyla“. Firma Baxter přiznala, že chyba se stala už v Rakousku a přes hranice do Čech již putovala nakažená zásilka. Stalo se tak zřejmě při balení. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků