Hlavní obsah
Andrej Babiš na celostátním sněmu hnutí ANO Foto: Jan Handrejch, Právo

Lidé nejvíc věří Babišovi, druhý Okamura přeskočil Sobotku

Z představitelů politických stran Češi i nadále nejvíc věří předsedovi hnutí ANO a ministru financí Andreji Babišovi. Za druhého nejdůvěryhodnějšího politika lidé považují Tomia Okamuru. Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) tak těsně překonal třetího premiéra a předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Vyplývá to z únorového výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Andrej Babiš na celostátním sněmu hnutí ANO Foto: Jan Handrejch, Právo
Lidé nejvíc věří Babišovi, druhý Okamura přeskočil Sobotku

Andreji Babišovi důvěřuje 46 procent respondentů, tedy o tři procentní body méně než v říjnu. Naopak nedůvěru k Babišovi cítí 48 procent lidí. Podle CVVM je předseda hnutí ANO jedním z mála sledovaných představitelů politických stran, u kterých nedůvěra významně nepřevažuje.

V porovnání s loňským podzimem výrazně posílila důvěra veřejnosti k předsedovi SPD Okamurovi. Letos v únoru ho za důvěryhodného označilo 35 procent respondentů, zatímco v září 2016 zaznamenal výsledek o šest procentních bodů nižší. Naopak za nedůvěryhodného Okamuru v únoru považovalo 53 procent lidí.

JménoDůvěra +/- proti poslednímu šetření
Andrej Babiš (ANO)
46
Tomio Okamura (SPD)
35 (+6)
Bohuslav Sobotka (ČSSD)
34
Lubomír Zaorálek (ČSSD)
31
Zuzana Roithová (KDU-ČSL)
30
Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)
29
Michaela Marksová-Tominová (ANO)
28 (+4)
Milan Chovanec (ČSSD)
27 (+5)
Marian Jurečka (KDU-ČSL)26 (+4)
Jan Faltýnek (ANO)
21 (+5)
Vojtěch Filip (KSČM)
20
Jan Hamáček (ČSSD)
18
Petr Fiala (ODS)18 (+4)
Jiří Dolejš (KSČM)16
Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)
15
Miroslav Kalousek (TOP 09)
13
 Zdroj CVVM

Těsně za Okamurou se na žebříčku umístil Sobotka. Věří mu 34 procent lidí, tedy stejně jako na podzim. Opačný postoj zaujalo 57 procent účastníků průzkumu.

Třicetiprocentní hranici důvěry překročil už jen ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), kterému důvěřuje 31 procent lidí. Páté místopředsedkyni lidovců Zuzaně Roithové věří přesně 30 procent respondentů.

V pořadí podle nedůvěry vede tabulku se 79 procenty záporných odpovědí předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Více než polovina dotázaných vyjadřuje nedůvěru také k premiérovi Sobotkovi, ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), Tomiu Okamurovi, předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi a šéfovi české diplomacie Zaorálkovi.

Průzkumu se mezi 6. a 19. únorem zúčastnilo 1023 lidí ve věku od 15 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků