Hlavní obsah
Záchranáři při nacvičování záchranné operace Foto: HZS Praha, Jan Kostík, Právo

Letečtí záchranáři pomáhají v nepřístupných terénech. I kvůli vymknutému kotníku

V Praze slouží 36 hasičů se specializací letecký záchranář. Jsou to ti, kteří vyzvedávají lidi na střechách domů při povodních, zraněné cyklisty v nedostupných terénech nebo paraglidisty uvízlé na drátech vysokého napětí.

Záchranáři při nacvičování záchranné operace Foto: HZS Praha, Jan Kostík, Právo
Letečtí záchranáři pomáhají v nepřístupných terénech. I kvůli vymknutému kotníku

S policejním vrtulníkem vzlétá dvoučlenný tým letců záchranářů ve dne, někdy dokonce i v noci. „Vzpomínám si, že jsme jednou zachraňovali ženu visící na skále v Divoké Šárce, která chtěla spáchat sebevraždu. Začali jsme za šera, ale pak už se setmělo, a tak na místě musely být dva vrtulníky. Jeden nám svítil a z druhého jsme se spouštěli. Ženu jsme sice vytáhli, ale bohužel nakonec podlehla zraněním v sanitce,“ vzpomíná na náročný zásah velitel čety Pavel Mošnička.

Letečtí záchranáři v Brdech

Foto: HZS Praha, Jan Kostík, Právo

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

I když často tito specializovaní hasiči létají pro sportovce a milovníky adrenalinu, nepatří mezi jejich jediné klienty. „Vytahovali jsme cyklistu, který spadl do rokle, často jsou to paraglidisté a parašutisté uvízlí ve stromech, jednou jsme dokonce vytahovali pána zavěšeného na drátech vysokého napětí. Ale hodně létáme k obyčejným zraněním do nepřístupných terénů. Stejně tak tomu bylo i v případě zvrtnutého kotníku. Zraněný prostě nedokázal jít sám a pozemní transport by byl mnohem složitější,“ vysvětluje hasič letec.

Nejnáročnějším obdobím, které si velitel čety, sloužící už 17 let, za poslední dobu vybaví, byly povodně.

Letečtí záchranáři nacvičovali záchranu uvízlého horolezce na skále a zraněného v nepřístupném terénu ve vojenském prostoru Brdy.

Foto: HZS Praha, Jan Kostík, Právo

„Ty jsou velmi specifické a nebezpečné i pro nás. Záleží na tom, jestli vás spouštějí do rovného terénu, nebo do vody se silným proudem, a samozřejmě i na povětrnostních podmínkách. Rizikový je silný vítr. Bohužel se při povodních i stane, že letíte na stejné místo dvakrát. Lidé prostě poprvé odmítnou odletět. Rozmyslí si to, až jim jde opravdu o život,“ říká Mošnička.

Žádný z jeho kolegů při zásahu nezahynul a nebyl ani vážně zraněn. A to letci záchranáři slouží u pražských hasičů téměř dvacet let.

Nicméně při loňských povodních zažili letečtí záchranáři i kuriózní zásahy. „Ten případ byl i poměrně medializovaný. Ale nešlo o nikterak nebezpečný zásah. Dva muži bez domova se tehdy rozhodli nocovat v opuštěném stavení na jihu Prahy v blízkosti Vltavy, a když se ráno probudili, byla všude kolem nich voda a oni skutečně neměli jak se dostat ven, takže jsme pro ně letěli my,“ doplňuje jeden z veselejších zásahů velitel hasičů letců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků