Hlavní obsah
Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo

Langer chce na dobrovolné návraty cizinců dalších 90 miliónů

Ministr vnitra Ivan Langer chce rozšířit Projekt dobrovolných návratů cizinců pobývajících v České republice do jejich vlasti. Kabinet by chtěl do dvou týdnů přesvědčit, aby šanci získat příspěvek od státu a letenku do vlasti dostaly další tři tisíce legálně zde žijících cizinců. Podobná možnost by se mohla otevřít i pro cizince žijící zde nelegálně. Celkem by další fáze exodu měla vyjít na 90 miliónů korun.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo
Langer chce na dobrovolné návraty cizinců dalších 90 miliónů

Cílem projektu je poskytnout pomoc cizincům, kteří se vinou současné ekonomické situace ocitli bez pracovního uplatnění, chtějí zpět do vlasti a nejsou si schopni tuto cestu sami uhradit, a zároveň předejít jejich kriminalizaci. Požádat o příspěvek 500 eur (zhruba 13.700 korun) a letenku může kterýkoliv cizinec s platným pracovním povolením. V rámci další fáze odsunu cizinců by měli nelegálně žijící cizinci v ČR být deportováni s dočasným zákazem návratu.

„Jsem přesvědčen, že koncept postavený na třech prvcích, tedy prevence, pomoc a represe se osvědčil. Považuji Projekt dobrovolných návratů za úspěšný a proto v něm nejen hodláme pokračovat, ale rozšířit ho o větší počet osob a rozšířit ho také o osoby, které se v ČR pohybují nelegálně," řekl novinářům ministr vnitra Ivan Langer.

"Současně také platí, že budeme přitvrzovat v rámci represivní části tohoto preventivního projektu. Každý z cizinců si může vybrat. Buď využije podané ruky nebo na něj dopadne ruka zákona,“ dodal Langer.

Počet pracujících cizinců v ČR klesá

Projekt Sněmovna schválila začátkem února. Do konce března si o letenku a příspěvek zažádalo 1093 cizinců, kteří převážně v důsledku ekonomické krize nenašli v Česku práci nebo ji ztratili. Zpět do své vlasti již k 1. dubnu odletělo 899 lidí. 

Více než dvě třetiny zájemců tvoří Mongolové. "Postupně se však stále snižuje dominantní postavení této skupiny a zvyšuje se zastoupení dalších státních příslušností," uvedlo ministerstvo. Jde podle něj zejména o Uzbekistán a v menší míře o Ukrajinu a Vietnam.

V rámci první fáze projektu bylo vymezeno ze státní pokladny 60 miliónů korun na dva tisíce cizinců. Na další odsun požádá Langer o dalších 90 miliónů. Na odjezdy nelegálně pobývajících lidí chce ministr vyhradit půl miliónu korun.

Počet legálně pracujících cizinců u nás v poslední době začíná klesat. Na konci ledna mělo v ČR legální zaměstnání 272 355 cizinců, o měsíc dříve jich bylo 284 551.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků