Hlavní obsah
Jakub Michálek Foto: Novinky

Kvalitní domácí zabijačka, už se stávají tradiční stranou, glosuje Kalousek pirátské spory

Zatímco mezi Piráty to vře a řeší se možný konec jejich místopředsedy Jakuba Michálka ve vedení strany, politici z „tradičních politických stran” to s humorem glosují. Například šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek vnitrostranické spory srovnává s domácí zabijačkou. Podle ODS jsou Piráti poprvé od začátku své existence pod tlakem.

Jakub Michálek Foto: Novinky
Kvalitní domácí zabijačka, už se stávají tradiční stranou, glosuje Kalousek pirátské spory

„My zkušení gurmáni dobře víme, že nejkvalitnější zabijačka je vždy zabijačka domácí. Pirátská strana se zjevně stává tradiční politickou stranou,” reagoval Kalousek na události posledních dnů u Pirátů.

A přidávají se i další politici. „Že by standardní starosti tradičních politických stran?” rýpl si třeba předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek.

„Revoluce požírá své děti. Na Piráty je poprvé za jejich existenci (založeni v roce 2009 - pozn. red.) vyvíjen tlak, aby také něco vytvořili, a ne jen kritizovali. Je to pro ně evidentně úkol, se kterým se nejspíš neumí popasovat,” napsala na Facebooku zastupitelka Prahy 2 Lenka Mottlová (ODS).

Zaznívají však i umírněné reakce. „Je to vnitrostranický problém Pirátů, měli by si ho vyřešit sami,” uvedl krátce místopředseda ODS Martin Kupka.

Spor o setrvání Jakuba Michálka ve vedení strany se rozhořel ve středu dopoledne poté, co Pirátka Jana Koláříková navrhla jednání o jeho konci. Michálek podle ní členy strany šikanuje a někteří po setkání s ním i brečí. Sám Michálek slova o šikaně odmítl.

„Nikoho jsem nešikanoval. Mám vysoké nároky na výkony lidí. Myslím si totiž, že mám zodpovědnost vůči lidem, a chci, abychom odváděli výbornou práci. Je pravda, že jsem tvrdý, ale současně nejsem bezohledný. Rezignovat určitě nehodlám. Vedeme si výborně. Moje práce přispívá k tomu, aby Pirátská strana fungovala dobře,” řekl novinářům ve středu ve Sněmovně Michálek.

Piráti na celostátním fóru oficiálně zahájili jednání o jeho odvolání. Hlasovat se bude od 1. do 4. listopadu.

Krátce před tématem údajné šikany na sebe strana strhla pozornost dopisem plným vulgarit, který napsala bývalá předsedkyně pražského zastupitelského pirátského klubu Michaela Krausová. Dopis byl určený Michálkovi, který je jejím přítelem, ale unikl na veřejnost. Krausová v dopise hrubými slovy útočí na Koláříkovou.

I v tomto případě přispěchal Kalousek s glosou, že už víme, jak se Piráti ve straně oslovují.

Sám Kalousek má s vnitrostranickými spory také své zkušenosti. V roce 2006 rezignoval na post předsedy KDU-ČSL poté, co nezískal podporu pro plán jednat o sestavení vlády s ČSSD. Takový kabinet by se opíral o podporu komunistů.

V TOP 09, kterou spoluzakládal, patřil zase ke kritikům předsedy Jiřího Pospíšila, který byl jeho nástupcem v čele strany.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků