Hlavní obsah
Pohled ze Sněžky Foto: Český hydrometeorologický ústav

Krkonošské hřebeny zasypal sníh

Letos první podzimní sníh, jenž má šanci se udržet, zasypal v noci na neděli hřebeny Krkonoš. Teplota v nejvyšších partiích hor spadla k minus pěti stupňům. Sníh loňský podzim napadl na nejvyšší české hoře, 1603 metry vysoké Sněžce, 24. září. Tehdy ale nebylo na Sněžce zdaleka tolik sněhu jako dnes.

Pohled ze Sněžky Foto: Český hydrometeorologický ústav
Krkonošské hřebeny zasypal sníh

Souvislá místy třícentimetrová sněhová vrstva leží od nedělního rána u Luční boudy v nadmořské výšce 1410 metrů. Sněhový poprašek posypal okolí Dvořákovy boudy nad Špindlerovým Mlýnem. Sníh se drží od výšky nad osm set metrů.

Rozdíl teplot mezi holými stráněmi u Boudy pod Sněžkou v Obřím dole, kde teploměr nedělní ráno ukazoval půl stupně pod nulou, a vrcholem Sněžky, představoval skoro minus šest stupňů.

„Sněžku posypal nesouvislý poprašek sněhu už čtvrtek, kdy se teplota pohybovala kolem minus dvou stupňů. Nedělní ráno leželo na vrcholu Sněžky patnáct centimetrů sněhu,“ okomentovali předzvěst nadcházející zimy z polské vrcholové observatoře.

Na hřebenech Krkonoš panuje v neděli ráno zima viz snímek z kamery na Sněžce. (PV) http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=snezka

Zveřejnil(a) Český hydrometeorologický ústav dne Sobota 5. října 2019

Ostrůvky sněhu, které se objevily na Sněžce čtvrteční odpoledne, nepředstavují na nejvyšší české hoře žádnou raritu ani uprostřed léta.

Souvislá vrstva sněhu napadlá v noci na neděli má šanci vydržet na krkonošských hřebenech do jara. Rozdíl teplot a povětrnostních podmínek mezi nižšími a vrcholovými partiemi Krkonoš by neměli podcenit turisté. Ti by neměli zapomenout přibalit před horskou túrou do batohu zimní výstroj.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků