Hlavní obsah
Předseda KSČM Vojtěch Filip Foto: Jan Handrejch, Právo

Komunisté mají výhrady ke čtyřem ministrům

KSČM má vážné výhrady ke třem až čtyřem ministrům nynější vlády v demisi Andreje Babiše (ANO). Během sobotního jednání širšího vedení komunistické strany to řekl její předseda Vojtěch Filip, jména ale říct odmítl. O toleranci nového kabinetu, který Babiš skládá, bude KSČM dál vyjednávat. Babiš plánuje sestavit svou druhou vládu se zástupci ČSSD a s podporou komunistů.

Předseda KSČM Vojtěch Filip Foto: Jan Handrejch, Právo
Komunisté mají výhrady ke čtyřem ministrům

„Pokud je postup schválen, tak jsem přesvědčen, že lze očekávat, že pokud nedojde k nějaké dramatické situaci, je velká naděje, že k dohodě dojde,” uvedl po jednání výboru Filip. Z jeho vyjádření vyplynulo, že KSČM by ještě nemusela o případné toleranci vlády rozhodnout ani 7. dubna, kdy se uskuteční další schůze ústředního výboru. „Pokud bude do 10. dubna exkluzivně vyjednávat ANO s ČSSD, je jasné, že je potřeba třístranné dohody, a do té doby pravděpodobně nemohu předložit ústřednímu výboru výsledek jednání,” dodal Filip.

Vyjednávání o kabinetu podle něho přináší pro KSČM rizika z pohledu její politiky. „Také si všichni uvědomujeme rizika, kdyby Česká republika dlouhodobě neměla stabilní vládu. Tu odpovědnost zatím podle toho, jak ta diskuse probíhala, na sebe KSČM je ochotna vzít,” uvedl Filip.

Odmítl odpovědět na otázku, kteří ministři současné vlády by se podle KSČM neměli objevit v nové vládě. „Tohle budu opravdu řešit jenom na jednáních s hnutím ANO a se sociální demokracií,” zdůraznil Filip. O výhradách vůči třem až čtyřem ministrům, kteří podle Filipa neplní to, co vláda plnit má, už prý s Babišem hovořil. „On byl možná kritičtější než já k některým svým současným ministrům,” tvrdí předseda KSČM.

Jeden hlas proti Babišově vládě

Na otázku ohledně názoru na předsedu ČSSD Jana Hamáčka, prvního místopředsedu Jiřího Zimolu a poslankyni a bývalou ministryni školství Kateřinu Valachovou Filip řekl, že Hamáček a Zimola vždy odváděli poctivou práci.

V debatě o vyjednávání o vládě vystoupilo na schůzi ústředního výboru podle Filipa 17 diskutujících. Zazněl prý jen jeden názor, že komunisté by nově dojednávanou Babišovu vládu podporovat neměli. Ostatní se podle KSČM vyjádřili tak, že je třeba dál jednat. „Už jsme ve fázi jednání, kdy se rýsuje nějaká dohoda,” dodal Filip.

Teprve příští týden by měla začít třístranná jednání mezi ANO, ČSSD a KSČM. Filip uvedl, že pokud by to bylo nutné, svolal by k věci případné tolerance vlády i mimořádné zasedání ústředního výboru. Sjezd, který se uskuteční v dubnu, by podle něho o věci rozhodovat neměl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků